PARTNER PORTALU
 • BGK

Sprawdź w telefonie, gdzie właśnie jest autobus

 • PAP    23 kwietnia 2013 - 18:42
Sprawdź w telefonie, gdzie właśnie jest autobus

Wystarczy specjalna aplikacja w telefonie komórkowym kierowcy, by dyspozytor komunikacji na bieżąco wiedział, gdzie jest dany autobus i o ile jest opóźniony. Niebawem dzięki podobnej aplikacji pasażerowie dowiedzą się, kiedy autobus będzie na przystanku.
Opracowany przez informatyków wywodzących się z Politechniki Śląskiej system po raz pierwszy zaprezentowano podczas rozpoczętych we wtorek w Sosnowcu 5. Targów Transportu Publicznego Silesia Komunikacja 2013. Swoją ofertę prezentują na nich m.in. producenci autobusów, przewoźnicy oraz dostawcy usług dla komunikacji publicznej.

Stworzony dzięki unijnemu wsparciu system informacji pasażerskiej kiedyprzyjedzie.pl jest obecnie testowany w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Jaworznie (Śląskie). Dostarcza on dyspozytorom wiedzy o bieżącym ruchu autobusów, a w internecie (na stronie testowej, niedostępnej na razie dla wszystkich internautów) pokazuje, za ile minut dany autobus będzie na konkretnym przystanku.

Czytaj też: Bilet autobusowy kupią przez komórkę

"Telefon komórkowy kierowcy autobusu działa jak lokalizator, wysyłając na serwer informację o tym, gdzie aktualnie jest autobus. Ta informacja jest korelowana z rozkładem jazdy, dzięki czemu wiadomo, kiedy faktycznie autobus pojawi się na przystanku" - wyjaśnił współtwórca systemu Przemysław Sowa.

Prognozując czas przyjazdu autobusu na przystanek system bierze też pod uwagę aktualną sytuację drogową i ewentualne utrudnienia w ruchu. Natomiast statystyczna obróbka wszystkich danych może służyć do doskonalenia rozkładów jazdy, poprzez wyznaczenie optymalnych czasów przejazdu między przystankami.

Systemy umożliwiające lokalizowanie autobusów i przewidywanie ich faktycznego czasu dojazdu na dany przystanek działają w wielu miastach, ale są bardzo kosztowne. W autobusach montuje się specjalne sterowniki, które mogą kosztować nawet ok. 2,5 tys. zł. Potrzebne jest specjalne oprogramowanie i tablice świetlne na przystankach, które wyświetlają informacje dla pasażerów. System oparty na telefonii komórkowej i internecie jest znacznie tańszy.

"Wystarczy wyposażenie kierowców w telefony komórkowe - niekoniecznie smartfony - oraz konto przewoźnika na serwerze i udostępnienie przez niego rozkładów jazdy" - powiedział inny współtwórca systemu Jacek Michalski.

Aplikacja adresowana jest do wszystkich firm, których działalność opiera się na rozkładach jazdy - głównie do komunikacji publicznej, ale także np. dla innych przewoźników czy firm kurierskich, które działają zgodnie z ustalonym rozkładem.

Obecnie pomysłodawcy aplikacji pracują nad wersją adresowaną do pasażerów - ma być gotowa za miesiąc. Chodzi o to, by oczekujący na przystanku pasażer mógł dowiedzieć się, za ile minut przyjedzie dany autobus. W telefonie z dostępem do internetu otrzyma on bieżącą informację o tym, czy autobus jedzie zgodnie z rozkładem i jak ewentualne opóźnienie przełoży się na czas dojazdu do poszczególnych przystanków.

Dla pasażerów system ma być bezpłatny - opłaty abonamentowe mają natomiast wnosić przewoźnicy lub organizatorzy komunikacji, w zależności od liczby telefonów komórkowych kierowców, działających w systemie. Twórcy pomysłu przekonują, że korzystanie z niego jest wielokrotnie tańsze niż w przypadku stosowanych obecnie systemów komunikacji pasażerskiej.

Firma, która opracowała system, ma siedzibę we Wrocławiu. Wart 320 tys. zł projekt otrzymał wsparcie z unijnego programu "Innowacyjna gospodarka", który sfinansował 70 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Trwające w Sosnowcu 5. Targi Transportu Publicznego Silesia Komunikacja 2013 poświęcone są głównie pasażerskiemu transportowi drogowemu i szynowemu. Wystawcy pokazują m.in. najnowszy model hybrydowego autobusu MAN, a także alternatywny napęd autobusu Mercedes Benz. Po trzy swoje aktualne modele autobusów pokazują producenci: belgijsko-holenderski VDL i czeski SOR. Przewoźnik PKM Sosnowiec przywiózł nowoczesny holownik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.