PARTNER PORTALU
  • BGK

Środki na internet powoli się rozpływają

  • PAP    23 czerwca 2010 - 19:28
Środki na internet powoli się rozpływają

Część unijnych środków z puli na internet, MSWiA chce przeznaczyć m.in. na łączność służb ratowniczych.
Z puli środków unijnych na inwestycje w szybki internet Polska wydała kilka procent. Miał temu zaradzić tzw. projekt systemowy MSWiA i UKE. Resort chce jednak przeznaczyć część środków, z których miał być realizowany, m.in. na łączność dla służb ratowniczych.

Łącznie z UE na szybki internet w latach 2007-2013 możemy pozyskać 5 mld 573 mln zł. Jednak wnioski unijne trzeba złożyć do końca 2013 roku. Maksymalne dofinansowanie ze środków UE może wynosić 85 proc. i zakładając 15-proc. wkład własny, całkowite nakłady wyniosłyby wtedy 6 mld 556 mln zł. Polska z tej kwoty wydała jednak tylko kilka procent.

Zdaniem prezes UKE Anny Streżyńskiej, problemem jest to, że samorządy i administracja rządowa nie są wyspecjalizowane w realizacji inwestycji telekomunikacyjnych. - Brakuje fachowców, którzy wspomagaliby urzędników i samorządowców, na których spoczywa ciężar czynności wstępnych związanych z inwestycjami - uważa.

Chodzi o wybór koncepcji inwestycji i ewentualnie partnera, przygotowanie studiów wykonalności, akceptację proponowanych rozwiązań technicznych i ekonomicznych, a często wybór miedzy nimi, przygotowanie projektu technicznego i wybór inżyniera projektu.

Temu problemowi miał zaradzić tzw. projekt systemowy resortu spraw wewnętrznych i administracji oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W jego ramach UKE miało doradzać jednostkom samorządu terytorialnego oraz małym i średnim przedsiębiorstwom przy pozyskiwaniu środków i realizacji inwestycji, zatrudniając ekspertów. Praca nad nim trwała rok. Wartość projektu to 80 mln zł na 5 lat.

Pod umową ws. projektu podpisała się prezes UKE Anna Streżyńska. Jak informowała w ubiegłym tygodniu, nadal oczekuje na podpis resortu. - Jeśli szybko nie podpiszemy tego dokumentu, to wraz z przybliżaniem się daty końca obecnej perspektywy unijnej 2007-2013, udzielenie pomocy beneficjentom środków unijnych będzie już albo trudne, albo niemożliwe - powiedziała wtedy.

Naczelnik Wydziału Komunikacji i Promocji Biura MSWiA Jacek Sońta poinformował w środę, że resort zwrócił się do ministerstwa rozwoju regionalnego "z prośbą o rozważenie prawnych możliwości przesunięcia środków finansowych (...) przeznaczonych na promocję i zarządzanie projektu systemowego - na cele społeczne, związane na przykład z systemem informatycznym, osłony przed nadzwyczajnymi zagrożeniami w kraju lub ogólnopolskim systemem łączności radiowej dla służb ratowniczych".

- Mając na względzie chociażby tegoroczną powódź, widzi się pilną potrzebę sfinansowania przede wszystkim tego typu projektów - napisał.

Jak zaznaczył, w budżecie tego projektu około 40 proc. środków przeznaczonych jest na koszty zarządzania, a około 30 proc. na promocję projektu. Dodał też, że resort jest w trakcie analizy projektu.

Nie zgadza się z tym jednak Streżyńska. - Nieprawdą jest, że 30 proc. kosztów przeznaczonych jest na promocję projektu - na to przeznaczony jest zaledwie 1 proc. budżetu. Pozostałe pieniądze opatrzone tytułem promocje i szkolenia, na życzenie MSWIA, są przeznaczone na działania informacyjne oraz edukacyjne, w tym przeprowadzenie analiz popytowych, szkolenia beneficjentów oraz osób wykluczonych cyfrowo - powiedziała w środę.

Jej zdaniem pomimo tego, że środki na projekt są duże, trzeba pamiętać, że są to wydatki na 5 lat. - Podobnie sytuacja wygląda z zarządzaniem projektem - jest to prowadzenie, zarządzanie i rozliczanie projektu przez 5 lat oraz pełnienie funkcji doradczych, ekonomicznych i technicznych przez 5 lat - dodała.

- W rządowej strategii 2030 (Polska 2030) zawarta jest konieczność koordynowania projektów szerokopasmowych, jako odpowiedź na nikłe wydatkowanie pieniędzy z UE. (...)Samo MSWIA prosiło nas o przyjęcie tego projektu na nasze barki. Rozumiem zmianę priorytetów rządu, powinna ona jednak zostać skonsultowana z zainteresowanymi samorządami - beneficjentami projektów - które czekają na wsparcie z projektu systemowego. Ponadto powinna być zakomunikowana UKE, który od marca przygotowuje się do realizacji projektu - podsumowała Streżyńska.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.