PARTNER PORTALU
  • BGK

Sto tysięcy osób założyło profil zaufany

  • AT    18 lutego 2013 - 20:16
Sto tysięcy osób założyło profil zaufany

Już 100 000 Polaków zdecydowało się na założenie profilu zaufanego - bezpłatnej metody uwierzytelnienia obywateli w systemach e-administracji (m.in. ePUAP, CEIDG, ZUS).
Jak informuje Centrum Projektów Informatycznych (CPI) do profilu zaufanego zachęca rosnąca liczba usług - korzystając z niego można założyć firmę przez internet czy elektronicznie sprawdzić i opłacić składki ZUS.

Profil zaufany jest jedną z funkcjonalności elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). To zestaw danych, które identyfikują obywatela w systemach podmiotów wykorzystujących profil zaufany jako metodę uwierzytelniania. Posiadając nazwę użytkownika (login), hasło oraz konto poczty elektronicznej (na który przesyłany jest jednorazowy kod autoryzacyjny), obywatele mogą załatwić wiele spraw urzędowych bez wychodzenia z domu, 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca.

Czytaj też:  Karta ubezpieczenia przez ePUAP

Oprócz możliwości realizacji usług za pośrednictwem platformy ePUAP, profil zaufany jako metodę potwierdzania tożsamości przez internet wprowadziły m.in.:

- Ministerstwo Gospodarki (w ramach CEIDG m.in. przy składaniu wniosków o własną działalność gospodarczą, przeczytaj więcej na ten temat),

- ZUS (w ramach platformy PUE m.in. przy uzyskaniu zaświadczenia o niezaleganiu składek, zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego czy opłaty składek przez małych i średnich przedsiębiorców, przeczytaj więcej na ten temat),

- Uniwersytet Jagielloński (przy elektronicznej rejestracji kandydatów na studia, przeczytaj więcej na ten temat),

- Ministerstwo Obrony Narodowej (w ramach usług Wojskowych Komend Uzupełnień - m.in. wniosek o wydanie zaświadczenia o przebiegu służby wojskowej, przeczytaj więcej na ten temat),

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (w ramach CEPiK - m.in. weryfikacja danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, przeczytaj więcej na ten temat),

- Portale regionalne (m.in. śląski SEKAP - System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej czy Wrota Podlasia).

- Razem z liczbą użytkowników szybko rośnie liczba instytucji, które akceptują profil zaufany jako klucz do udostępnianych przez siebie usług. Wkrótce będziemy mogli założyć przez internet nie tylko własną działalność gospodarczą, ale również zarejestrować praktykę lekarską, żłobek czy zarejestrować się wirtualnie w urzędzie pracy - mówi Igor Bednarski, kierownik projektu ePUAP2 w Centrum Projektów Informatycznych.

- Co więcej, konsultowany aktualnie projekt ustawy o informatyzacji zniesie wiele barier formalnych, dając jeszcze mocniejszy impuls do rozwoju elektronicznych usług . eAdministracja to nie fikcja. To konkretne, realne i dostępne już dziś dla każdego otwartego na nowe rozwiązania korzyści - dodaje Bednarski.

Jak pokazują statystyki, posiadaczy profilu zaufanego korzystających z możliwości realizacji spraw przez internet w różnych systemach e-administracji jest znacznie więcej niż właścicieli płatnych podpisów elektronicznych - podaje CPI.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.