PARTNER PORTALU
  • BGK

Stolica pyta mieszkańców o zdanie

  • PAP    8 września 2010 - 16:35

Warszawski ratusz zachęca mieszkańców do udziału w dialogu społecznym. Mają temu służyć modelowe konsultacje prowadzone we wszystkich dzielnicach miasta, dotyczące m.in. urządzenia skwerów, czy rozmieszczenia punktów dostępu do internetu.
Zaplanowane konsultacje mają mieć nowatorski charakter. Zamiast wymiany pism z mieszkańcami, czy zbierania przez internet ich uwag dotyczących już gotowych projektów, urzędnicy mają z warszawiakami ściśle współpracować już na etapie pomysłu - w formie warsztatów i "spacerów badawczych".

- Ten projekt ma pokazać mieszkańcom, że warto brać udział w konsultacjach, a urzędnikom - jak przeprowadzić je w sposób, który do tego zachęci. Mieszkańcy powinni też zobaczyć, że to, co zostało z nimi wypracowane, jest realizowane, dlatego do konsultacji wybrane zostały takie projekty, które mają dużą szansę na realizację - powiedział w środę dziennikarzom dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej urzędu miasta Marcin Wojdat.

Jak poinformowała koordynatorka projektu Anna Petroff-Skiba, do tej pory zakończyły się konsultacje w Śródmieściu - tu mieszkańcy mogli zdecydować o sposobie zagospodarowania skweru przy ul. Chmielnej - oraz we Włochach, gdzie można było zgłosić swój pomysł na to, w jaki sposób mieszkańcy i miejscowy dom kultury mogą wspólnie działać na rzecz lokalnej społeczności.

Wśród trwających lub dopiero planowanych konsultacji znalazły się m.in. projekty dotyczące działalności domów kultury - na Białołęce, Rembertowie i w Ursusie. Na Bielanach mieszkańcy mogą wypowiedzieć się na temat rozwoju ścieżek rowerowych, na Ochocie - o modernizacji parku przy ul. Opaczewskiej, a na Ursynowie - lokalizacji publicznych punktów dostępu do internetu.

W Wilanowie mają zdecydować o przyszłości budynku dawnego dworca kolejki, a na Woli wskażą miejsca, w których powinno znaleźć się dodatkowe oświetlenie. Zaplanowano też jeden temat ogólnomiejski, dotyczący zmiany nawierzchni na Starym Mieście. Koszt przeprowadzenia konsultacji w poszczególnych dzielnicach waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak powiedziała Petroff-Skiba, w ramach projektu powstanie też podręcznik dotyczący sposobów prowadzenia konsultacji społecznych. W planach jest również stworzenie strony internetowej, z której będzie można dowiedzieć się o prowadzonych konsultacjach i wynikach tych, które się zakończyły.

Wojdat podkreślił, że konsultacje zaplanowane w ramach tego projektu nie są jedynymi, w których mieszkańcy Warszawy mogą wypowiedzieć się o sprawach, które bezpośrednio ich dotyczą. Ratusz pytał ich już o zdanie m.in. w sprawie zagospodarowania Placu Grzybowskiego, zagospodarowania przestrzeni publicznej na Trakcie Królewskim, czy planowanych zmian w komunikacji miejskiej w dzielnicy Wawer. Konsultowane były także różnego rodzaju dokumenty, m.in. statuty dzielnic, program opieki nad zabytkami i plany zagospodarowania przestrzennego.

Projekt "Wzmacnianie mechanizmu partycypacji społecznej w m.st. Warszawie" realizowany jest dzięki wsparciu udzielonemu przez Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków tzw. Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Koszt jego realizacji to 1,7 mln zł, a dofinansowanie - 1,3 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.