PARTNER PORTALU
  • BGK

Stolica wspiera nowoczesne technologie

  • GK    22 czerwca 2013 - 12:08
Stolica wspiera nowoczesne technologie

Dzięki umowie, jaką miasto podpisało z Uniwersytetem Warszawskim, na Białołęce powstanie najnowocześniejsze centrum zarządzania danymi w Polsce.
- Cieszę się, że nasza współpraca ze środowiskiem naukowym i warszawskimi uczelniami, podjęta w 2008 r., układa się dobrze i owocuje takimi projektami. To kolejny ważny projekt oparty na współpracy samorządu z nauką. Wiem, że budowa konkurencyjnej gospodarki lokalnej wymaga współdziałania z naszymi naturalnymi partnerami - w tym właśnie jednostkami badawczo-rozwojowymi i uczelniami. Dla miasta i dzielnicy Białołęka jest to przedsięwzięcie, które będzie mocnym sygnałem, pokazującym, że władzom stolicy zależy na wspieraniu projektów, które owocują wzrostem konkurencyjności i atrakcyjności naszej lokalnej, warszawskiej gospodarki. Nasze zaangażowanie w ten projekt wynika z wizji wspierania zaawansowanych technologii, którą konsekwentnie wdrażam od początku swojej kadencji i która znalazła odzwierciedlenie w programie „Innowacyjna Warszawa 2020" - mówiła podczas podpisania umowy Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Zawarta pomiędzy Warszawą a Uniwersytetem Warszawskim umowa dzierżawy gruntu niezabudowanego przy ul. Kupieckiej na warszawskiej Białołęce otwiera przed uczelnią szansę na stworzenie w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego znaczącego w skali światowej i unikalnego w skali polskiej przedsięwzięcia - nowoczesnego Centrum Kompetencji.

Przestrzeń ta może pełnić zróżnicowane funkcje, w zależności od potrzeb jej użytkowników. Może być laboratorium budowy maszyn lub przestrzenią do tworzenia innych typów instalacji ICT.

Jednostka zostanie w pełni wyposażona w niezbędne sprzęty, wraz z możliwością organizowania wideokonferencji oraz instalowania tymczasowych szaf czy stołów do montowania sprzętu w celu stworzenia własnego warsztatu pracy. Możliwości obiektu będą dostępne również dla zespołów pracujących nad nowatorskimi rozwiązaniami, a wywodzących się z innych jednostek i instytutów badawczych niż Uniwersytet Warszawski, jak chociażby Polska Akademia Nauk.

Dzięki realizacji tej inwestycji, w Warszawie powstanie przestrzeń umożliwiająca rozwój naukowy i zawodowy wysoko wykwalifikowanych informatyków, ale także reprezentantów szerokiej grupy innych dziedzin nauki: od matematyki poprzez fizykę, nanotechnologię, inżynierię materiałową, nauki środowiskowe, biologię, medycynę, aż po socjologię.

Warszawski program wspierania przedsiębiorczości „Warszawa Innowacyjna 2020" powstał z myślą o zbudowaniu w stolicy solidnych podstaw dla integracji sektora badawczo-rozwojowego z biznesem oraz stworzeniu warunków do jak najlepszego działania małych i średnich przedsiębiorstw.

W pracach nad programem uczestniczyli przedstawiciele środowiska biznesowego, skupieni w Zespole ds. małych i średnich przedsiębiorstw przy Prezydencie m.st. Warszawy, oraz naukowo-badawczego, zasiadający w Radzie ds. Polityki Innowacji przy Prezydencie m.st. Warszawy.

Szczególne miejsce zajmuje w nim rozwijanie potencjału małych i średnich przedsiębiorstw. Wspierać ma on przede wszystkim podmioty tworzące fundamenty gospodarki opartej na wiedzy, czyli głównie przedsiębiorstwa, instytucje otoczenia biznesu, instytuty badawcze i placówki kształtujące przyszłe kadry.

Dzięki wspieraniu postaw przedsiębiorczych oraz lepszym dopasowaniu kształcenia do potrzeb rynku pracy realizacja programu będzie korzystna również dla osób planujących założenie własnej działalności gospodarczej, dzieci i młodzieży.

„Innowacyjna Warszawa 2020" zawiera też diagnozę warszawskiego potencjału, określając branże kluczowe dla dalszego rozwoju stolicy. Na podstawie analizy sektora badawczo-rozwojowego w 2007 roku, określono 5 dziedzin priorytetowych: ICT, biotechnologia, nanotechnologia, optoelektronika, energetyka.

Dodatkowo, z uwagi na rangę sektora kultury i pozycję Warszawy nie tylko w kraju, ale również na arenie międzynarodowej, jako obszar kluczowy, sprzyjający rozwojowi innowacyjnej gospodarki przyjęto sektor kreatywny. Kreatywność kładąc nacisk na nowe idee, jakość i różnorodność produktów pobudza inne sektory gospodarki, tym samym stanowi kluczowy komponent innowacyjności.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.