PARTNER PORTALU
  • BGK

Strategia Cyberbezpieczeństwa zostanie przyjęta w połowie listopada

  • PAP/MN    12 października 2016 - 14:39
Strategia Cyberbezpieczeństwa zostanie przyjęta w połowie listopada
Koszt najpilniejszych wydatków związanych z cyberbezpieczeństwem w 2017 r. szacuje się na 60 mln zł - oceniła Streżyńska. (fot. facebook)

• W połowie listopada tego roku rząd powinien przyjąć "Strategię Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2016 - 2020"- poinformowała minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
• Celem projektu jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej państwa.
• Streżyńska uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym przez Amerykańską Izbę Handlową w Polsce.
Celem "Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2016-2020" jest m.in. zwiększenie poziomu bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej państwa, zwiększenie zdolności do zapobiegania i zwalczania zagrożeń ze strony cyberprzestrzeni, a także zmniejszenie skutków incydentów godzących w bezpieczeństwo cyberprzestrzeni.

"Strategia cyberbezpieczeństwa stwarza grunt pod ustawę o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Strategia jest w tej chwili w konsultacjach międzyresortowych. Myślę, że do połowy listopada powinna zostać przyjęta przez rząd" - powiedziała Streżyńska.

Dodała, że równolegle trwają prace nad dokumentami strategicznymi dotyczącymi cyberbezpieczeństwa. Streżyńska oceniła, że koszt najpilniejszych wydatków związanych z cyberbezpieczeństwem w 2017 r. szacuje się na 60 mln zł. "To nie jest jakiś straszliwy wydatek, tylko nie mamy tych pieniędzy (...); zaledwie ułamek tej kwoty udało nam się uzyskać w ramach przyszłorocznego budżetu" - powiedziała.

"Część tych pieniędzy ma być przeznaczona na kadry. Mamy problem z kadrami, które mogłyby nam powiedzieć, czego nam brakuje, w jaki sposób to zrobić i jak budować skuteczny system cyberbezpieczeństwa" - dodała.

Czytaj też: Streżyńska: dowody osobiste w smartfonach już za rok

Streżyńska zaznaczyła, że polscy eksperci "potrafią reagować, jak już coś się wydarzy". "Natomiast jeszcze nie dostatecznie potrafimy wykrywać wcześniej zagrożenia. Tę zdolność chcielibyśmy zbudować i na to są potrzebne pieniądze" - podkreśliła.

Resort planuje także uruchomić wieloletnie programy badawczo-rozwojowe dotyczące informatyzacji i cyberbezpieczeństwa.

Zapowiedziała także, że powstanie portal, który będzie integrował cyfrowe usługi publiczne. Jak wskazała, do tej pory systemy informatyczne były tworzone bardziej z myślą o państwie, niż o obywatelu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.