PARTNER PORTALU
 • BGK

Streżyńska: dowody osobiste w smartfonach już za rok

 • pt/pap    17 czerwca 2016 - 11:08
Streżyńska: dowody osobiste w smartfonach już za rok

Anna Streżyńska (fot.mc.gov.pl)

• Od 2017 roku Polacy będą mogli korzystać z dowodów osobistych zapisanych na smartfonach.
• Usługa będzie dostępna w ramach mobilnej wersji portalu obywatel.gov.pl, który docelowo zgromadzi wszystkie procedury e-administracji w Polsce.
"Mamy 19 mln smartfonów w Polsce, a przeciętny Polak korzysta ze swojego urządzenia mobilnego trzy godziny dziennie i wciąż ma to tendencję rosnącą (…). To pokazuje, że jesteśmy skłonni mieć wszystko przy sobie, poza tym chcemy mieć to w ruchu, bo sami jesteśmy mobilni. Musimy te warunki mobilności zapewnić również jeśli chodzi o korzystanie ze świata administracyjnego" - powiedziała PAP minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Według niej projekt tworzenia wielopostaciowego dowodu osobistego, jako karty z chipem i aplikacji na urządzenia mobilne, wykorzystuje niezrealizowane w poprzedniej kadencji zobowiązanie dotyczące dowodu osobistego z wersją elektroniczną.

Dowód wielopostaciowy

"Chcemy tworzyć od razu dowód wielopostaciowy, czyli wykorzystać to, że technologie umożliwiają nam umieszczenie naszej tożsamości na różnych nośnikach, tym nośnikiem może być zarówno specjalnie dedykowana karta z chipem wykonana z tworzywa, jak również telefon komórkowy" - wyjaśniła szefowa resortu cyfryzacji.

Jak dodała, elektroniczna wersja dowodu osobistego wymusi na administracji publicznej różnych szczebli "wytworzenie prostych, bo mobilność wymaga prostoty, łatwych do obsłużenia usług administracyjnych, czyli też uproszczenia procedur, zmniejszenia ilości wymaganych dokumentów".

"Bezpiecznie mówimy o 2017 roku - takie niestandardowe rozwiązania, bardzo zaawansowane, ambitne, idące w ślad za niewielką liczbą krajów europejskich które już to zrobiły, wymagają czasu" - zapowiedziała Streżyńska.

Platforma ePUAP

Według niej nowy system e-administracji powstanie na bazie portalu obywatel.gov.pl, zintegrowanego z platformą ePUAP.

"Ta nazwa została już przez ludzi oswojona, zmienią się nieco jego funkcje, bo zintegruje wszystkie strony ministerstw, z drugiej strony będzie typowo usługowy, gdzie będą dobrze opisane usługi publiczne, niezależnie od organu administracji, który je realizuje" - poinformowała minister. "Obywatel będzie miał wersję mobilną, czyli to, o co właśnie nam chodzi" - dodała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (8)

 • Lechu, 2016-06-19 16:35:28

  Do oko: no to raczej juz z Biblii jest
 • brukarz, 2016-06-19 14:05:01

  Do marek zakrzewski: Na prowizji u dystrybutorów i producentów, to przez 8 lat, byli POkrętacze i udawali, że coś "załatwiają" dla Narodu Polskiego. W rzeczywistości, to wszystko, załatwiali aby napchać kieszenie swoje i pociotków. Także, oczywiście i jednocześnie, kapitału zachodniego. Br...awo PiS, że swoim działaniem, pomaga Wszystkim Polakom a nie tylko wybranym, jak to czynili POkrętacze z Platformy "Obywatelskiej".  rozwiń
 • oko, 2016-06-17 15:19:44

  To może od razu chip wszyty pod skórę, który będzie i dowodem i ... kartą płatniczą doładowaną satelitarnie (jak szaleć to szaleć). Rok 1984 Orwela z 30 letnim opóźnieniem, ale jednak zaczyna wchodzić w życie. Ehhh... sami sobie przygotowujemy pieski żywot.