PARTNER PORTALU
  • BGK

Strona BIP będzie za darmo

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    28 kwietnia 2010 - 08:09
Strona BIP będzie za darmo

Fundacja Przedsiębiorczości Akademickiej z Poznania prowadzi projekt E-BIP, by placówki publiczne mogły samodzielnie tworzyć strony BIP zgodnie z zasadami archiwizacji i bezpieczeństwa.
Portal będzie zawierał tzw. formatkę, która umożliwi wpisanie w szablon wszystkich niezbędnych informacji oraz umieszczenie ich w Internecie. Młodzi naukowcy uzyskali na ten cel pieniądze z Unii Europejskiej i póki ich starczy, będą świadczyli usługi związane z prowadzeniem strony za darmo. Później będą zmuszeni pobierać niewielkie opłaty – podaje „Rzeczpospolita”.

Być może do tego czasu powstanie scentralizowany system dostępu do informacji publicznej, nieodpłatnie (wraz z miejscem na serwerze) udostępniany przez MSWiA podmiotom mającym obowiązek prowadzenia własnej strony.

Za nieprowadzenie BIP na razie nie grożą żadne konsekwencje. MSWiA chce to zmienić. Przygotowuje założenia do nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej. Resort proponuje egzekwowanie obowiązku, gdy dojdzie do niedopełnienia zgłoszenia danych dotyczących prowadzenia strony do MSWiA (na stronę główną BIP) lub aktualizacji tych danych; nieprowadzenia strony Biuletynu; nierzetelnego prowadzenia takiej strony, czyli braku informacji określonych w art. 8 ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Zgodnie z prawem strony WWW muszą mieć władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne. Chodzi tu przede wszystkim o samorządy gospodarcze i zawodowe, podmioty reprezentujące Skarb Państwa, państwowe osoby prawne albo osoby prawne samorządu terytorialnego lub ich jednostki organizacyjne, inne podmioty lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym (także osoby prawne, w których Skarb Państwa, samorząd terytorialny lub gospodarczy albo zawodowy mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów), związki zawodowe oraz organizacje pracodawców i partie polityczne.

Do końca marca tylko 11263 podmiotów zgłosiło własną stronę na stronę główną „Biuletynu Informacji Publicznej”. To zaledwie co siódmy, a może nawet co dziesiąty podmiot, który jest do tego ustawowo zobowiązany. Najczęściej dotyczy to jednostek podlegających samorządom. Ile ich jest – dokładnie nie wiadomo. Niektóre szacunki mówią o 80 tys., inne nawet o ponad 100 tys. – informuje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.