PARTNER PORTALU
  • BGK

Światłowody połączą 133 placówki

  • PAP    5 września 2013 - 16:45
Światłowody połączą 133 placówki

133 katowickie placówki – głównie szkoły i przedszkola – połączy szerokopasmowa sieć światłowodowa.
Buduje ją spółka TKP SA, wchodząca w skład grupy 3S, prace zakończą się jeszcze w tym roku - podali w czwartek przedstawiciele grupy 3S. Koszt inwestycji to 11 mln zł.

Inwestycja jest realizowana w ramach projektu „SilesiaNet - budowa społeczeństwa informacyjnego w subregionie centralnym województwa śląskiego: Miasto Katowice".

„Miasta bardzo różnie wykorzystują unijne środki na budowę szerokopasmowej sieci. Do całego projektu SilesiaNet założenia zostały przygotowane we współpracy z operatorami. W Katowicach. budujemy więc infrastrukturę skrojoną wyłącznie na potrzeby miasta. W ten sposób Katowice nie tylko nie konkurują z operatorem, ale korzystają z jego wiedzy i doświadczenia.

Sieć powstaje w kilka miesięcy, a nie lat" - powiedział Marek Mleczko, dyrektor handlowy 3S.

W ramach projektu, 3S stworzy system telekomunikacyjny, na który złożą się włókna światłowodowe i urządzenia elektroniczne umożliwiające działanie sieci, jak np. routery. Włókna zostaną udostępnione na zasadzie nieodwołalnego prawa użytkowania (IRU - Indefeasible right of use) na zasadzie dzierżawy wraz z urządzeniami.

W ramach prowadzonych prac powstanie ponad 140 km włókien, 3 węzły szkieletowe i 10 węzłów dystrybucyjnych.

Przetarg o wartości 10,93 mln zł zrealizowany jest we współpracy ze spółką Asseco. Poland, odpowiedzialną za dostawę i instalację urządzeń elektronicznych oraz za wdrożenie systemu, a także z firmą Elmontaż, która wybuduje na potrzeby projektu 11 km nowych rurociągów kablowych. Jeszcze nie wiadomo, kto będzie operatorem powstałej sieci.

Miasto ogłosi na to osobny przetarg. 3S to grupa przedsiębiorstw z branży telekomunikacyjnej, zlokalizowanych na terenie woj. śląskiego (Katowice i Gliwice). Dysponuje własną siecią światłowodową o długości ponad 1600 km oraz największym na Śląsku centrum danych.

Grupa, obecna na rynku od 2002 roku, dotychczas świadczyła usługi pod marką 3S Śląskie Sieci Światłowodowe. Od 2012 roku występuje pod skróconą nazwą 3S.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.