PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży. Kraków, Warszawa i Paryż najaktywniejsze w internecie

  • PAP/JL    17 sierpnia 2016 - 07:47
Światowe Dni Młodzieży. Kraków, Warszawa i Paryż najaktywniejsze w internecie
Internauci z Krakowa, Warszawy i Paryża byli najaktywniejsi w mediach społecznościowych podczas Światowych Dni Młodzieży. Fot. Pixabay.com

Kraków, Warszawa, Paryż – internauci z tych miast byli najaktywniejsi w mediach społecznościowych podczas 31. Światowych Dni Młodzieży.
Komentujący wydarzenie robili to głównie w językach polskim oraz hiszpańskim i angielskim.

Ciekawostką jest, że w języku polskim pisały również osoby przebywające we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii.

Na obszarze Polski najwięcej osób dzieliło się informacjami na temat ŚDM na południu kraju i w stolicy, a także w Poznaniu, Łodzi oraz Trójmieście.

Jeśli chodzi o liczby, to na Twitterze w czasie ŚDM pojawiało się ok. 30 tys. publikacji dziennie. W tygodniu poprzedzającym spotkania młodych z papieżem, informacje pojawiały się czterokrotnie rzadziej. Łącznie w lipcu w tym serwisie społecznościowym pojawiło się 300 tys. wiadomości na temat ŚDM.

Tweety dotyczące ŚDM pojawiały się na długo przed rozpoczęciem ŚDM w Ameryce Środkowej (m.in. w Panamie, która będzie gościć pielgrzymów za trzy lata). Z czasem zaczęli tweetować mieszkańcy całej Ameryki Południowej i wschodniego wybrzeża USA. Mniej aktywni byli Afrykanie – tu wydarzeniem interesowali się głównie internauci z Ghany i Zimbabwe.

Także Polska i Kraków zyskały większą popularność. W lipcu ukazywało się ok. 200-250 tys. tweetów tygodniowo związanych z Polską i Krakowem. W sumie, na twitterze w lipcu internauci umieścili 1,5 mln wpisów na temat Polski i Krakowa. W porównaniu – wcześniej i w znacznie dłuższym okresie, bo od początku roku – na oficjalnym profilu ŚDM na Facebooku internauci umieścili niemal 1 tys. postów.

Na Facebooku, oprócz liczby wpisów, przeanalizowano jak wiele z nich zyskuje popularność wśród internautów. Tu najwięcej polubień i udostępnień miały wpisy dotyczące pojawienia się papieża Franciszka w oknie na ulicy Franciszkańskiej 3 w Krakowie.

Wśród tematów najczęściej komentowanych w internecie znalazły się: msza rozpoczynająca Światowe Dni Młodzieży, przyjazd papieża Franciszka do Krakowa i jego spotkania z pielgrzymami, droga krzyżowa na Błoniach, czuwanie w Brzegach oraz podziękowania pielgrzymów i zaproszenia na kolejne spotkanie w Panamie.

Posty internatutów dotyczące ŚDM przeanalizował IBM za pomocą tzw. analizy wydźwięku – metoda umożliwia analizę dużych ilości informacji w mediach społecznościowych. Bazuje ona na zaawansowanych algorytmach eksploracji danych oraz technologiach przetwarzania języka naturalnego.

By przeanalizować informacje na temat Światowych Dni Młodzieży (World Youth Days) organizowanych w Krakowie, zostały wykorzystane dane publicznie dostępne na Twitterze i Facebooku. Posty były agregowane przy pomocy udostępnionych przez serwisy społecznościowe publicznych API. Do wyszukiwania i pobierania danych została wykorzystana aplikacja node.js, stworzona z użyciem platformy IBM Cloud. Wykorzystano też m.in. oprogramowanie Jupyter Notebook (język Python z biblioteką Plotly do wizualizacji), Apache Spark oraz SPSS Modeler z modułem Text Analytics.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.