PARTNER PORTALU
  • BGK

Święta na Świętym Krzyżu

  • AZA    20 grudnia 2010 - 21:25
Święta na Świętym Krzyżu

Dzisiaj na Świętym Krzyżu został zarejestrowany koncert świąteczny „Kolędy z Gwiazdami czyli Święta na Świętym Krzyżu”, który zostanie wyemitowany 25 grudnia o godz. 15.05 na antenie Programu 2 TVP.
Emisję koncertu poprzedzą spoty reklamowe, które pojawią się w telewizji w dniach 21 – 25 grudnia. W nagraniu wzieli udział przewodniczący Sejmiku Województwa  Świętokrzyskiego Marek Gos, marszałek Adam Jarubas, wicemarszałek Grzegorz Świercz oraz członkowie Zarządu Województwa Piotr Żołądek,  Kazimierz Kotowski i Jan Maćkowiak.

Reżyserem widowiska jest Leszek Kumański. Do klasztoru na Świętym Krzyżu przybyli z różnych stron Polski artyści z kolędami nawiązującymi stylizacją, językiem, gwarą do grup etnicznych, społecznych, kulturowych, z których się wywodzą. Przybyli górale, Kaszubi, Ślązacy, Romowie. Byli przedstawiciele Polonii (Wilia z Wilna) oraz gospodarzy (Andrzej Piaseczny), goście z pogranicza polsko-czeskiego (Ewa Farna).

Część kolęd zaśpiewano będzie w języku tożsamym dla artystów (Kaszubi, Romowie). Wszyscy zaś na koniec zaśpiewali wspólnie kolędę „Bóg się rodzi” będącą symbolem jedności Polaków, miłości do ojczyzny i przywiązania do polskiej tradycji. Pomiędzy poszczególnymi kolędami Maciej Miecznikowski rozmawiał z gwiazdami, przedstawicielami zespołów, którzy opowiadali anegdoty dotyczące swoich, najbardziej zapamiętanych świąt Bożego Narodzenia, a także o oryginalnych, nieznanych szerzej, regionalnych obyczajach bożonarodzeniowych.

Podczas emisji koncertu na antenie ogólnopolskiej „dwójki” życzenia świąteczne wraz z zaproszeniem do regionu złożą wszystkim Polakom Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz gospodarz klasztoru na Św. Krzyżu Ojciec Zygfryd.

Organizatorem koncertu, będącego jednocześnie rejestracją programu telewizyjnego jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego. Patronat honorowy objęła Polska Organizacja Turystyczna. Projekt jest dofinansowany w ramach RPO Województwa Świętokrzyskiego, działanie 2.3 Promocja Gospodarcza i turystyczna regionu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.