PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie, internet: kończy się budowa regionalnej sieci szerokopasmowej

  • bad    18 sierpnia 2015 - 18:52
Świętokrzyskie, internet: kończy się budowa regionalnej sieci szerokopasmowej

Budowa regionalnej sieci szerokopasmowej w Świętokrzyskiem jest na finiszu. Fot. pixbay

Na ostatniej prostej jest jedna z największych inwestycji województwa świętokrzyskiego w 2015 roku – budowa regionalnej sieci szerokopasmowej.
Firma Glenbrook Investments została Operatorem Infrastruktury “Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej – województwo świętokrzyskie”. We wtorek, 18 sierpnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego odbyło się podpisanie umowy z przedstawicielem spółki. Zarząd Województwa reprezentowali marszałek Adam Jarubas i członek zarządu, Agata Binkowska. Był to jeden z ostatnich etapów jednej z największych inwestycji Województwa Świętokrzyskiego w 2015 roku.

Świętokrzyska sieć szerokopasmowa składa się z 8 węzłów

Budowana w ramach projektu "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo świętokrzyskie", regionalna sieć szerokopasmowa w regionie składa się z 8 węzłów szkieletowych oraz 135 węzłów dystrybucyjnych. Węzły te są połączone kablami światłowodowymi, a sumaryczna długość całej sieci wynosi 1414 km.

Projekt, którego wartość przekracza 200 mln złotych, zbliża się do końca. Wybudowana została już cała sieć światłowodowa i już niebawem będą mogli podłączać się do niej np. operatorzy dostępowi.

- Praca nad tego typu projektami jest pracą zespołową, drużynową i to nie tylko ze względu na wartość tego projektu, która przekracza aż 200 mln złotych. To jeden z największych projektów, nad którymi pracowaliśmy i dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jego realizacji. Dziś przechodzimy do etapu zarządzania infrastrukturą, która została wybudowana, a jest czym zarządzać. Ideą projektu jest likwidacja białych plam w dostępie do Internetu. Ma on zapewnić dostęp do sieci tam, gdzie dotychczas, głównie z powodów ekonomicznych, komercyjnie nie było to opłacalne. Podstawowym skutkiem sieci będzie również znaczny spadek cen dostępu do internetu dzięki konkurencji, która wytworzy się na rynku – mówił podczas konferencji prasowej marszałek Adam Jarubas.

Szkolenia dla seniorów

Projekt to nie tylko część inwestycyjna. W jego ramach prowadzone są również szkolenia z podstawowej obsługi komputera i korzystania z sieci internet, skierowane do 998 osób z grupy 45+ na terenie całego województwa.

- Ważną częścią tego projektu jest przygotowywanie grupy odbiorców. Chcemy pokazać tym ludziom, jak ważne może być korzystanie z internetu, że może on być szansą na pracę, na rozwinięcie skrzydeł. Mam nadzieję, że wiele kolejnych projektów zostanie zrealizowanych dzięki tej sieci – dodał Adam Jarubas.

Umowa zostanie zawarta na 10 lat. W jej ramach operator uruchomi warstwę aktywną sieci, a potem będzie odpowiedzialny za zarządzanie siecią i sprzedaż hurtową.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • shark, 2016-07-19 08:46:26

    a kiedy ruszy podłaczenie do sieci czekam i czeka jestem z gminy klimontów wezeł biegnie nie opodal mojego domu i co teraz!!!