PARTNER PORTALU
 • BGK

Świętokrzyskie: Ponad 750 szkół znajdzie się w zasięgu szybkiego internetu

 • PAP/bad    20 stycznia 2018 - 11:12
Świętokrzyskie: Ponad 750 szkół znajdzie się w zasięgu szybkiego internetu
Ponad 750 szkół w woj. świętokrzyskim będzie mogło korzystać z bardzo szybkiego internet. Fot. MEN

Ponad 750 szkół w woj. świętokrzyskim będzie mogło korzystać z bardzo szybkiego internetu, dzięki realizacji projektów budowy sieci światłowodowej, współfinansowanych z funduszy UE. W szkołach podstawowych w Janiku i Godowie, uruchomiono już pilotaż przedsięwzięcia.
 • Projekty są realizowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Przedsięwzięcie w regionie realizuje spółka NEXERA, należąca do Grupy Nokia i Grupy Infracapital.
 • Jak poinformowało PAP biuro prasowe spółki, planuje się, że jeszcze w tym roku dostęp do sieci światłowodowej NEXERA zyska ponad 750 szkół w woj. świętokrzyskim.
 • Docelowo w regionie dostęp do sieci światłowodowej będzie miało także ponad 105 tys. gospodarstw domowych na tzw. obszarach wykluczonych cyfrowo (gdzie nie ma dostępu do szybkich łączy internetowych). Usługi bezpośrednio do mieszkań będą dostarczali operatorzy detaliczni.

 

W pierwszej kolejności do sieci zostaną podłączone placówki oświatowe. Na początku stycznia spółka uruchomiła pilotaż dostępu do szerokopasmowego internetu w dwóch szkołach podstawowych w woj. świętokrzyskim - w Janiku (gm. Kunów) i Godowie (gm. Pawłów).

Wyniki pilotażu posłużą do dalszego technicznego i komercyjnego rozwoju dostępowej sieci światłowodowej w regionie. Pilotażowe połączenie będzie także prezentowane na spotkaniach z dyrektorami szkół i nauczycielami z woj. świętokrzyskiego, zainteresowanymi korzystaniem z sieci budowanej przez spółkę.

NEXERA jest jednym z największych beneficjentów drugiego konkursu POPC, którego celem jest zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu i likwidacja tzw. białych plam w tym zakresie.

Firma realizuje projekt w czterech województwach. Zgodnie z harmonogramem przedsięwzięcia, do sierpnia dostęp do sieci zyska przynajmniej 80 proc. z ponad 2,6 tys. placówek oświatowych, a do 2020 r. - ponad 450 tys. gospodarstw domowych w województwach: świętokrzyskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. W tej liczbie ponad 280 tys. gospodarstw domowych uzyska dostęp, dzięki dofinansowaniu ze środków UE w ramach POPC.

Od września, zgodnie z założeniami rządowego programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), obejmującego wszystkie szkoły w Polsce, rozpocznie się uruchamianie nieodpłatnego korzystania przez szkoły z dostępu do szybkiego internetu.

OSE jest wirtualną siecią, opartą na istniejącej infrastrukturze szerokopasmowej - wybudowanej ze środków komercyjnych jak i przy udziale dofinansowania ze środków publicznych, w szczególności POPC.

Sieć ta będzie operowana przez wyznaczony podmiot (Naukową Akademicką Sieć Komputerową - Instytut Badawczy), odpowiedzialny za jej utrzymanie oraz dostarczanie szkołom usług dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, wraz z usługami bezpieczeństwa oraz za dostarczanie szkołom treści edukacyjnych i wsparcie placówek w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych.

Koszty działania operatora OSE będą pokrywane ze środków budżetu państwa oraz środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach POPC.

Szczegółowe cele i źródła finansowania przedsięwzięcia określa ustawa o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę jesienią ub. r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.