PARTNER PORTALU
  • BGK

Symbole narodowe: Rząd pracuje nad zmianami dot. godła i flagi Polski

  • PAP/AT    20 marca 2017 - 09:50
Symbole narodowe: Rząd pracuje nad zmianami dot. godła i flagi Polski
Prace nad nowym prawem są głównie związane w dużej mierze z nowymi technologiami (fot.pixabay.com)

Trwają prace nad ustawą dotyczącą zmiany godła i flagi - powiedział wicepremier Piotr Gliński. Chodzi o dostosowanie obecnego graficznego zapisu symboli narodowych.
"Mniej więcej od roku trwają prace nad ustawą dotyczącą zmiany godła i flagi" - powiedział w RMF FM wicepremier Piotr Gliński. Według niego chodzi głównie o dostosowanie obecnego graficznego zapisu symboli narodowych, by mogły być wykorzystywane przez nowe technologie.

"To są spokojne, normalne prace, które są prowadzone w konsultacji ze znawcami" - zapewnił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego w RMF FM.

Jak podkreślił, prace nad nowym prawem są głównie związane "w dużej mierze z nowymi technologiami". "Nie ma jednego wzorca na polskie godło narodowe" - powiedział Piotr Gliński. Wicepremier dodał, że podobnie jest z kolorem flagi.

"Rzeczpospolita" informowała niedawno, że godło miałoby zostać zapisane w grafice wektorowej, co ułatwi jego powielanie technikami cyfrowymi i obróbkę drukarską. Obowiązującym wzorcem z ustawy jest godło autorstwa Andrzeja Heidricha namalowane pędzlem. Zdaniem grafika w dobie komputeryzacji niewiele da się z tym zrobić.

Czytaj też: Polskie godło, flagi i szarfy trafią do szkół za granicą

Gliński pytany, czy planowane jest też przywrócenie krzyża, który zdobił koronę orła w godle II RP do 1927 r., powiedział, że to "sensacja medialna".

"To jest też jakaś wrzutka, o której się mówi i nie wiem, jakie będą konkluzje. Nie ma decyzji, to są raczej sensacje medialne, że my chcemy coś przyspieszać, coś chcemy narzucać. To jest spokojna praca, przecież nikt nas nie pogania" - powiedział wicepremier.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • fanka, 2017-03-20 10:23:42

    Czy do tej pory Nasza flaga, to nie symbol narodowy, a najcudniejszy Nasz orzeł to już pióra pogubił czy o co chodzi.? Może w wyciętych lasach w pień to ten orzeł się już nie będzie miał gdzie podziać?