PARTNER PORTALU
  • BGK

System informatyczny za 300 mln będzie chronił kraj przed powodziami i innymi zagrożeniami

  • PAP    29 sierpnia 2013 - 15:22
System informatyczny za 300 mln będzie chronił kraj przed powodziami i innymi zagrożeniami

Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej jako lider konsorcjum podpisał umowę z władzami spółki Qumak S.A. na projekt, budowę i wdrożenie informatycznego systemu osłony kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK) oraz świadczenie usługi gwarancyjnej po wdrożeniu tego systemu.
- Jest to bardzo ważne wydarzenie, którego efektem będzie wiedza jak, gdzie, z jakim prawdopodobieństwem może wystąpić zagrożenie w postaci powodzi lub podtopienia. ISOK to będzie także absolutnie świetne narzędzie dla samorządów wspierające planowanie przestrzenne i doskonała skarbnica informacji potrzebnych w działaniach sztabów kryzysowych, aby minimalizować straty - powiedział Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, podczas podpisywania umowy.

- Moje zainteresowanie projektem ISOK wynika z dwóch powodów. Po pierwsze jako minister ds. cyfryzacji i szef Komitetu ds. Cyfryzacji jestem zainteresowany działaniami, które wykorzystują projekty informatyczne w zarządzaniu administracją. Po drugie, jako minister odpowiedzialny za administrację publiczną razem z wojewodami doskonale zdajemy sobie sprawę jakie znaczenie dla przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych ma szybka informacja - powiedział Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji.

Czytaj też: Musimy odsunąc powódź od ludzi

- Rozpoczęła się budowa najnowocześniejszego systemu informatycznego w Polsce będącego wsparciem osłony społeczeństwa, gospodarki i środowiska przed nadzwyczajnymi zagrożeniami - poinformował Witold Sumisławski, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. - System będzie wspomagał podejmowanie decyzji w przypadku wystąpienia zagrożeń naturalnych (m.in. powodzi i podtopień).

System ISOK jest kluczowym elementem złożonego projektu pod nazwą "Informatyczny system osłony kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami" (projekt ISOK), prowadzonego przez konsorcjum, którego liderem jest Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej.

- ISOK to narzędzia do przewidywania wystąpienia skutków powodzi. To również doskonała informacja dla inwestorów, którzy planują swoje inwestycje, jak i dla obywateli, którzy będą mogli w łatwy i dostępny sposób sprawdzić, gdzie są tereny zalewowe i gdzie nie należy budować - podkreślił szef resortu MAiC.

- Projekt ISOK ma na celu konsolidację informacji o zagrożeniach (m.in. o powodzi) i umieszczenie ich w jednym miejscu, w profesjonalnym systemie informatycznym - powiedział Witold Sumisławski, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. - Niezmiernie się cieszę, że dziś podpisaliśmy tą jakże istotną umowę na budowę systemu informatycznego, który będzie nowoczesną platformą informacji stanowiącą główne narzędzie do wsparcia zarządzania kryzysowego zarówno dla administracji, jak i indywidualnego obywatela. - Dzięki systemowi ISOK będziemy mogli przewidywać i oceniać skalę szkód nie tylko z 24-, ale już z 72-godzinnym wyprzedzeniem. To zupełnie inna jakość zarządzania kryzysowego - dodał minister Michał Boni.

Postępowanie o zamówienie publiczne zostało przeprowadzone przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w trybie przetargu nieograniczonego i wyłoniono wykonawcę - firmę Qumak S.A. Zakończenie realizacji projektu o wartości 50 640 475,61 zł netto (62.287.785,00 zł brutto) jest przewidziane na dzień 31 grudnia 2014 r.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.