PARTNER PORTALU
  • BGK

System przeciwpowodziowy w 2014 r.

  • PAP    28 listopada 2012 - 21:00
System przeciwpowodziowy w 2014 r.

Do końca 2014 r. ma zostać wdrożony Informatyczny System Osłony Kraju przed Nadzwyczajnymi Zagrożeniami (ISOK) - poinformował p.o. prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Janusz Wiśniewski. System ma zawierać m.in. dane o terenach zagrożonych powodzią.
Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni powiedział w środę na konferencji naukowej prezentującej dotychczasowe osiągnięcia w budowaniu ISOK, że projekt jest jednym z najważniejszych prowadzonych w naszym kraju.

"Pamiętamy powodzie z 1997 i 2010 r. i ich konsekwencje, zdarzenia pogodowe o bardzo punktowym charakterze, które nauczyły nas bardzo wiele. Nauczyły nas tego, że tam gdzie możemy przewidywać, tam gdzie możemy trochę wcześniej wiedzieć, analizując różne scenariusze, związane z zagrożeniami powodziowymi, (...) tam jesteśmy lepiej przygotowani" - powiedział minister.

Czytaj też:  E-system wskaże działkę zagrożoną powodzią

Boni podkreślił, że ISOK jest projektem, który w nowoczesny sposób pozwoli nie tylko "szacować ryzyko (..), nie tylko przewidywać możliwe zagrożenia (...), ale (umożliwi - red.) powiadamianie wszystkich partnerów uczestniczących w potencjalnym zagrożeniu".

Szef MAC dodał, że kluczowa w tym procesie jest wiedza samorządów, która pozwoli lepiej reagować na zaistniałe bądź potencjalne zagrożenia powodziowe i meteorologiczne. "Rzetelna wiedza, dobre analizy, dobry system przekazywania informacji drogą (...) cyfrową, wydaje się kluczem do tego, abyśmy w ciągu najbliższych kilku lat umieli zrobić kilka rzeczy, np.: lepiej przygotowywać zasoby, służby czy dokonać odpowiednich zmian w planach zagospodarowywania przestrzennego" - zaznaczył.

Pełniący obowiązki prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Janusz Wiśniewski na spotkaniu z dziennikarzami powiedział, że ISOK jest już na etapie tworzenia szczegółowych map terenów zagrożonych powodzią. Poinformował, że tworzone są skomplikowane mapy i modele matematyczne rzek pozwalające wyliczyć, które tereny mogą zostać zalane także w przypadku przerwania wałów.

Dodał, że mapy ryzyka i zagrożenia powodziowego, meteorologicznego, zagrożeń dla energetyki - powstaną do końca 2013 r. Mają one zostać szeroko udostępnione w 2014 r. przez specjalne portale internetowe.

Wiśniewski wyjaśnił, że jedną z funkcjonalności nowego systemu będzie mapa zagrożenia powodziowego ze wskazaniem obszarów, które mogą być dotknięte ewentualną powodzią. Stworzone zostaną też specjalne modele pokazujące następstwa przerwania wałów.

ISOK zawierać też ma mapy zagrożenia meteorologicznego. Wiśniewski powiedział, że będą one uwzględniały osiem zagrożeń, dotyczących np. temperatury, mgły, silnych wiatrów, śniegu. "Będzie to dodatkowe uzupełnienie ochrony przeciwpowodziowej" - zaznaczył.

Poinformował, że będą wykonywane specjalne modele zagrożenia, ważne z punktu widzenia społeczno-gospodarczego np. dla linii energetycznych, dla ujęć wód, związanych z zanieczyszczeniem powietrza.

Pytany, czy ISOK będzie dostępny dla szerokiej publiczności powiedział, że ze względu na szereg zawartych w programie informacji dotyczących np. infrastruktury program będzie głównie służył ekspertom i odpowiednim służbom. Zaznaczył jednak, że mapy zagrożenia powodziowego będą upublicznione i dostępne dla każdego z poziomu przeglądarki internetowej.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.