PARTNER PORTALU
  • BGK

System Rejestrów Państwowych, aplikacja Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich martwi się funkcjonowanie USC

  • bad    20 maja 2015 - 11:34
System Rejestrów Państwowych, aplikacja Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich martwi się funkcjonowanie USC

Źródło cały czas sprawia kłopoty urzędnikom i obywatelom. Fot. pixbay

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta w liście do Tomasza Szubieli, podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych o funkcjonowanie systemu Źródło.
Prof. Irena Lipowicz zauważa w liście, że „od samego początku urzędnicy pracujący w urzędach stanu cywilnego mieli problemy z obsługą tego systemu”.

- Ujawniło się kilkaset błędów, co miało poważny wpływ na sprawność obsługiwania obywateli – czytamy.

Kłopoty Źródła miały być przejściowe

Rzecznik dodaje, że pomimo upływu czasu, mimo zapewnień MSW o przejściowym charakterze niedogodności związanych z obsługą systemu, także pod koniec marca i na początku kwietnia 2015 r. odnotowywane były problemy z jego sprawnym funkcjonowaniem.

Irena Lipowicz przytacza przykłady doniesień prasowych w których mowa m.in. o kłopotach z rejestracją zgonów i narodzin, przypadkach pojawiania się w systemie danych osób zmarłych, niewydawania dowodów osobistych.

Czytaj też: Program Źródło jest słaby? COI polemizuje

Zdaniem RPO opisane wyżej problemy w funkcjonowaniu systemu, przekładają się z jednej strony na „zwiększenie pracy urzędników, którzy muszą pracować w nadgodzinach, a z drugiej do poszukiwania innych rozwiązań mających na celu rozładowanie nagromadzonych wniosków, w drodze na przykład powołania dwóch nowych kierowników urzędu stanu cywilnego, jako osób uprawnionych do nanoszenia poprawek”.

Rzecznik Praw Obywatelskich prosi wobec tego wiceministra o informację, czy problemy, z jakimi do tej pory borykały się urzędy stanu cywilnego, zostały już rozwiązane. Apeluje też o informacje, jakie środki ma zamiar podjąć MSW w celu wyeliminowania ewentualnych zagrożeń dla praw obywateli wynikających z niewłaściwego funkcjonowania tego systemu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • ekonsulting, 2015-06-27 21:32:52

    duży wybór mobilnych aplikacji: artmetic.pl