PARTNER PORTALU
  • BGK

System Rejestrów Państwowych: Urzędnicy dowiedzą się z kim mieszkamy, poznają nr telefonu i e-mail

  • MN    8 lutego 2017 - 08:55
System Rejestrów Państwowych: Urzędnicy dowiedzą się z kim mieszkamy, poznają nr telefonu i e-mail
Urzędnicy będą mieli dostęp do większej bazy informacji o Polakach. (fot. konsument.gov.pl)

• Z kim mieszkamy, jaki jest numer naszej komórki i adres mailowy – takie informacje mają trafić do Systemu Rejestrów Państwowych (SRP).

• Część informacji ma zostać zaciągnięcia ze spisów wyborców z gmin.

• Centralny Ośrodek Informatyki tłumaczy, że ma to usprawnić pracę urzędników.
Cztery nowe kategorie trafią do SRP w ciągu najbliższych trzech lat – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Będą to informacje: paszportowe, baza uaktualnionych danych wyborców, baza bezpośrednich kontaktów do obywateli oraz informacje o faktycznym składzie gospodarstw domowych.

W nowym rejestrze kontaktów umieszczone będą więc takie dane, jak numer telefonu komórkowego, e-mail i adres zamieszkania obywatela. Te ostatnie zostaną zaciągnięte ze spisów wyborców z gmin.

Dzięki tym rozwiązaniom – które wdraża Centralny Ośrodek Informatyki i Ministerstwo Cyfryzacji – urzędnicy będą mieli dostęp do znacznie większej niż obecnie bazy danych o Polakach.

Spis kontaktów do obywateli ma pomóc urzędnikom łatwo skontaktować się z obywatelem. Z kolei spis gospodarstw domowych i informacja o tym, jaka jest liczebność osób w jednym gospodarstwie i jakie są to osoby, mają pomóc np. przy wypłacaniu rozmaitych świadczeń społecznych.

Czytaj też: Jak zachować bezpieczeństwo w sieci?

Eksperci już teraz przestrzegają przed możliwością, że takie rozwiązania mogą być wykorzystywane politycznie. Istnieje też obawa przed atakami hakerów, którzy będą mieli wszystkie informacje o obywatelach w jednym miejscu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • suttt, 2017-02-18 14:45:02

    Do glaertes1: To pomysł i wykonanie testamentu jednego Polaka - asystującego Pani Merkel.
  • glaertes1, 2017-02-16 16:57:43

    Jeszcze jeden pomysł polskiej Chazarji!