PARTNER PORTALU
  • BGK

Systemy IT w administracji. Miasta chcą być smart i otwierają się na nowe technologie

  • aw    11 października 2016 - 15:22
Systemy IT w administracji. Miasta chcą być smart i otwierają się na nowe technologie
Eksperci są zgodni: polskie miasta odważnie wkraczają w nową erę technologicznej rewolucji (fot.pixabay)

• Czy system wodociągowo-kanalizacyjny może mieć coś wspólnego z mobilną technologią? Jeszcze do niedawna było to nie do pomyślenia.
• Obecnie coraz więcej polskich miast stawia na nowoczesne technologie. Urzędnikom pomagają one w planowaniu i podejmowaniu strategicznych decyzji.
• Z kolei lokalni przedsiębiorcy zyskują szybki dostęp do kompletnych i wielowymiarowych danych, a mieszkańcy dostają do ręki narzędzie do sprawnego kontaktu z urzędem.
O tym, że jakie korzyści przynosi korzystanie z nowoczesnego systemu informatycznego w obszarze wodociągowo-kanalizacyjnym przekonano się np. w Krakowie.

Czytaj też: Smart Cities to miasta mądrze zarządzane

Jedna aplikacja, wiele możliwości

Specjalna aplikacja pozwala krakowskiemu MPWiK ograniczyć koszty związane z realizacją procesów biznesowych. Nie mniej ważne jest usprawnienie kontaktu z końcowymi klientami, którzy mogą w łatwy sposób kontrolować zużycie wody lub na bieżąco rozliczać się za odprowadzone ścieki.

- Kluczem do sukcesu przy realizacji tego rodzaju projektów jest powiązanie w ramach jednej aplikacji trzech najważniejszych obszarów – komentuje Jacek Piotrowski, ekspert ds. rozwiązań dla sektora ulitities w Sygnity. - Pierwszym jest infrastruktura techniczna, w ramach którego system informatyczny umożliwia m.in. zdalne wysyłanie i odbieranie zleceń pracy przez sieć GSM, wspomaga zarządzanie pracami remontowymi i zapewnia dostęp do szczegółowych danych bez wychodzenia z biura. Drugi obszar to rozliczenia – od raportowania i planowania sprzedaży po rozliczanie, fakturowanie i windykację. Ostatni, ale też najbardziej widoczny dla mieszkańców obszar, to obsługa klienta, integrująca całość komunikacji z poziomu e-BOK – wymienia.

Efekt? Miejska spółka obniżyła koszty, pracownicy zwiększyli efektywność, a mieszkańcy zyskali lepszą jakość obsługi.

Miasta inwestują w nowoczesne technologie

W podobnym kierunku poszła kilkutysięczna Sława w województwie lubuskim, która dysponuje dziś m.in. systemem do zarządzania majątkiem sieciowym wraz z e-usługami, zintegrowanym systemem do zdalnego odczytu wodomierzy i obsługi klienta.

- Oczywiście potrzeby informatyczne dużej metropolii i stosunkowo niewielkiej gminy są odmienne, ale dostęp do rzetelnych danych i bieżących raportów jest zawsze tak samo istotny - przekonuje Artur Lampart, specjalista ds. rynku wod-kan w Sygnity. - Nie zapominajmy też, że integracja systemów ma służyć przede wszystkim usprawnieniu obsługi procesów biznesowych, co przekłada się na lepszą pomoc mieszkańcom, a ich wymagania są równie wysokie bez względu na wielkość miejscowości - dodaje.

Polskie miasta inwestują też w innowacyjne systemy e-usług w zakresie informacji przestrzennej. W Zielonej Górze mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą już korzystać z internetowego geoportalu, świadczącego usługę katalogową, dostęp do map, danych i usług przestrzennych oraz udostępniającego poprzez Internet specjalizowane moduły funkcjonalne miejskiego systemu informacji przestrzennej.

Jeszcze dalej poszły Katowice, które dzięki specjalnej platformie integrują w ramach jednego portalu geoportale inwestycji, sportu, promocji, turystyki, edukacji oraz metadanych.

Jacek Piotrowski z Sygnity przekonuje, że korzyści, jakie odnosi miasto dzięki takim narzędziom, są ogromne.

- Trudno przecenić dostęp do tysięcy przekształconych w informacje danych, które umożliwiają zdobycie wiedzy, podejmowanie decyzji, prowadzenie komunikacji. Dzięki dedykowanym narzędziom miasta już dziś są w stanie integrować w jednym miejscu dane ze wszystkich systemów informatycznych pracujących w urzędzie, jak i podległych mu podmiotach. To pomaga nie tylko samym urzędnikom, ale też lokalnym przedsiębiorcom i mieszkańcom - podsumowuje ekspert.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Artmetic, 2016-10-20 23:50:31

    Systemy IT dla administracji: zajrzyj na stronę Artmetic!