PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin pracuje nad informacją wizualną

  • lk    30 listopada 2010 - 20:53
Szczecin pracuje nad informacją wizualną

Szczecin przygotowuje projekt Systemu Informacji Miejskiej. Pilotażowo wdrożony został na osiedlu "Brzozowy Zakątek", które wybudowało Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.
System informacji miejskiej to zbiór elementów składających się na oznakowanie miasta. Prace nad stworzeniem szczecińskiego SIM prowadziła firma Loża A5 z Gdańska, wybrana przez miasto w postępowaniu przetargowym. Stworzony przez nią system jest uniwersalnym rozwiązaniem, który pozwoli na sprawne odnalezienie poszukiwanych miejsc w ikonografii miejskiej.

- W swojej genezie SIM jest bliski systemowi orientacji przestrzennej. Powinien ułatwić przemieszczanie się po mieście oraz odnajdowanie oznakowań miejsc, budynków oraz punktów użyteczności publicznej. Dobrze zaprojektowany system informacji miejskiej powinien działać podobnie jak "Nić Ariadny". W sposób naturalny przeprowadzić przez tkankę miejską, doprowadzając do poszukiwanego miejsca. SIM jest użytkowym rozwiązaniem projektowym służącym mieszkańcom oraz osobom przybywającym do miasta – mówi Aleksandra Sosnowska , wiceprezes zarządu Loży A-5.

Szczeciński SIM zaprojektowano tak, by graficzne wyrażał charakter miasta. Przy pracach nad SIM Loża A5 analizowała plany miasta, historyczne rozwiązania jakie występowały i nadal są obecne w Szczecinie. Czerpała również z założeń marki miasta Floating Garden. W ramach prac nad projektem odbyły się konsultacje społeczne w różnych grupach, O opinie poproszono m.in. przedstawicieli środowisk turystycznych, architektów, urbanistów, gospodarzy czy administratorów budynków w tym spółdzielnie mieszkaniowe, dziennikarzy, pracowników naukowych wyższych uczelni.

Urząd miasta wraz ze Szczecińskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego przygotował pilotaż SIM. Wybrane elementy Systemu zainstalowano na osiedlu "Brzozowy Zakątek" przy ul. Jana Kazimierza. 

Wdrożenie Systemu na terenie miasta planowane jest od 2011 r. i jest uzależnione od przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego, w którym zaplanowano środki na realizację tego zadnia. Na najbliższe dwa lata w projekcie WPI założono 2 mln zł. Miasto chce także pozyskać środki na ten cel z funduszy europejskich.

Podobny całościowy system informacji wizualnej posiada od 2002 r. Warszawa.

Czytaj też:

Unijne fundusze na informację turystyczną 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.