PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin stawia na informatykę

  • ZWI    16 marca 2013 - 12:54
Szczecin stawia na informatykę

Prawie 8500 pracowników, 4000 firm IT w regionie (w tym 1500 w Szczecinie), 1700 absolwentów ze specjalizacją IT rocznie oraz ok. 300 pracowników naukowych na szczecińskich uczelniach – to potencjał szczecińskiej branży informatycznej.
„Branża IT ma dla Szczecina ogromne znaczenie. Musimy wspólnie zadbać o to, aby informatyka mogła się rozwijać i aby branża informatyczna mogła stać się strategiczną dla naszego województwa, bo potencjał mamy ogromny" - mówił prezydent Szczecina, Piotr Krzystek, podczas pierwszego dnia konferencji Open Source 2013.

Władze miasta chcą, aby Szczecin w najbliższych latach znalazł się w czołówce nie tylko polskich, ale także europejskich miast specjalizujących się w branży informatycznej.

Aby stworzyć w mieście jak najlepsze warunki dla rozwoju branży, miasto inwestuje m.in. w rozbudowę Technoparku Pomerania, wspierającego działalność informatycznych firm czy w budowę kolejnych biurowców klasy A, do których zapraszane będą przedsiębiorstwa IT.

Oprócz inwestycji infrastrukturalnych, podejmowane są również działania miękkie, np. w zakresie edukacji. W szczecińskich szkołach podstawowych rozpoczęto już wdrażanie programów informatycznych, które mają uczyć najmłodszych korzystania z komputerów nie tylko jako z narzędzi do grania, ale również jako z instrumentów do rozwiązywania problemów czy rozwijania własnych pomysłów.

Ma to wpłynąć na zwiększenie liczby wykwalifikowanej kadry i specjalistów IT, których na rynku wciąż brakuje. Od września tego roku ruszą też dodatkowe programy nauki przedmiotów ścisłych, które mają przyczynić się do zwiększania ilości studentów na uczelniach technicznych.

Władze miasta podejmą także działania zmierzające do lepszego wykorzystywania potencjału kobiet w branży IT, która stereotypowo postrzegana jest jako „męski świat".

Zainteresowanie kierunkami informatycznymi jest większe wśród mężczyzn niż kobiet, choć stopień wiedzy i umiejętności informatycznych reprezentowany przez mężczyzn i kobiety jest podobny. Dlatego w szkołach wprowadzane zostaną programy, mające na celu zachęcanie dziewczyn do rozwijania swoich zainteresowań związanych z informatyką.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.