PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin zaprasza konkurentów

  • PAP    10 września 2010 - 13:33

Zaproszenie do 10 polskich miast, starających się o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016, z propozycją spotkania i stworzenia partnerstwa wystosowali autorzy szczecińskich przygotowań.
Szczecinianie wysłali zaproszenia do Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi, Poznania, Torunia, Warszawy i Wrocławia.

Proponuję spotkanie przedstawicieli miast 25 października br. w Szczecinie, na którym by omówiono możliwości wspólnego wykorzystania potencjału, jakie miasta wkładają w starania o uzyskanie tytułu ESK 2016.

- Nie chcielibyśmy, aby determinacja, energia, cała praca włożona przez zespoły w tych 10 miastach poszła na marne. Pragniemy, aby przygotowania i plany poszczególnych miast mogły być realizowane w dalszym ciągu - wyjaśnił Niewęgłowski.

- Sama decyzja o starcie i przygotowania do złożenia aplikacji są już dużym sukcesem dla kultury - bez względu na to, czy miasto zdobędzie tytuł czy nie - powiedział Niewęgłowski. Wyjaśnił, że zmagania o ESK wpłynęły na postrzeganie kultury przez władze polskich miast.

- Kultura wraz z całym szerokim zapleczem, m.in. turystycznym, jest coraz częściej postrzegana przez urzędników również jako źródło dochodów i generator miejsc pracy dla mieszkańców miast - powiedział Niewęgłowski. Podał przykład Edynburga, miasta, w którym odbywa się słynny festiwal teatralny - tam obliczono, że każdy funt zainwestowany w kulturę przynosi 12 funtów dla miasta.

Pomysłodawcy utworzenia partnerstwa miast polskich wzorowali się na podobnym porozumieniu miast w Wielkiej Brytanii, które powstało po ich staraniach o tytuł ESK w 2008 r.

"Mamy przekonanie, że chociaż tytuł ESK 2016 otrzyma tylko jedno miasto, to dzięki dotychczasowemu zaangażowaniu w każdym z naszych miast będą w dalszym ciągu zachodziły wielkie zmiany. Warto dzielić się doświadczeniami i wspierać w tych procesach. Proponujemy współdziałanie i sojusz na rzecz wzmocnienia roli kultury" - napisano w zaproszeniu.

Konkurs na przyznanie polskiemu miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 minister kultury ogłosił w listopadzie ubiegłego roku. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymają w 2016 r. dwa miasta - polskie i hiszpańskie. Nominacji polskiego miasta dokona minister kultury, a decyzję o przyznaniu tytułu podejmie Rada UE.

Miasta noszące tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przez rok prezentują swój dorobek kulturalny, organizują koncerty, festiwale, pokazy filmowe. Zwycięzcy konkursu otrzymują od UE po 1,5 mln euro. W tym roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury noszą trzy miasta: niemieckie Essen, węgierski Pecs i turecki Stambuł. W 2011 roku będą to: Turku w Finlandii oraz estoński Tallin.

Czytaj też:

Ostatni będą pierwszymi

Każdemu wolno marzyć

Polskie miasta walczą o ESK

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.