PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin zhakowany

  • Maciej Świć    29 marca 2012 - 18:20
Szczecin zhakowany

2 kwietnia Szczecin stanie się polską stolicą hakerów.
2 kwietnia w Technopark Pomerania w Szczecinie (zabierz głos/oceń prezydenta) otwarty zostanie Hackerspace, gdzie będą mogli spotkać się hakerzy z różnych zakątków Polski, by wspólnymi siłami rozwiązywać postawione zadania. Każdy z nich będzie miał okazję do zaprezentowania swojej wiedzy i umiejętności, ale też i wspólnej wymiany poglądów. Pierwszym projektem, nad którym będą pracować hakerzy, będzie tzw. otwarty projekt domu inteligentnego.

Akcja będzie miał na celu przede wszystkim zmianę opinii na temat hakerów, o których było bardzo głośno w mediach po atakach na strony rządowe i całej aferze w sprawie „ACTA”. Hackerspace to "coworkingu".

Czytaj też: ACTA: 200 tys. podpisów z Polski

– Jeśli weźmiemy kilku lub kilkudziesięciu hakerów i zamkniemy w jednym pomieszczeniu, gdzie będą mogli posiedzieć na sofie albo przy stole pełnym urządzeń elektronicznych, wtedy na pewno wyniknie z tego coś bardzo pozytywnego – mówi Michał Smereczyński z Fundacji Aegis, jeden z pomysłodawców Hackerspace.

Hackerspace to przedsięwzięcie, które organizowane jest na całym świecie. Może wziąć w nim udział każdy, kto utożsamia się ze społecznością hakerów. Odegrało ono ważną rolę po niedawnej katastrofie atomowej w Japonii. Grupa hakerów uczestnicząca w „Hackerspace” w Tokio opracowywała np. prowizoryczne liczniki Geigera, które pomagały określać, czy żywność jest zdatna do spożycia.

Haker to słowo kojarzące się głównie z atakami dokonywanymi za pomocą komputera. Geneza tego terminu sięga lat 60, gdy studenci Massachusetts Institute of Technology dokonywali płatnych żartów, czyli „hackowali”. Pojęcie to jest jednak o wiele szersze. Hakerzy to przede wszystkim osoby dysponujące ogromną wiedzą praktyczną o systemach informatycznych i elektronicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Hackerspace Szczecin, 2012-03-30 11:36:21

    Hackerspace Szczecin pragnie poinformować, iż informacje opublikowane powyżej wprowadzają czytelnika w błąd. 02.04.2012 w Technoparku Pomerania w Szczecinie, nie odbędzie się żaden ogólnopolski zjazd hackerów. Tego dnia i w tym miejscu otwarta zostaje przestrzeń użytkowa, która służyć będzie hackero...m ze Szczecina i regionu jako miejsce spotkań.  rozwiń