PARTNER PORTALU
  • BGK

Szef SdPl też wyśle do proboszczów - ale e-maila

  • PAP    7 września 2010 - 15:51
Szef SdPl też wyśle do proboszczów - ale e-maila

Przewodniczący SdPl Wojciech Filemonowicz, w reakcji na list małopolskiej PO do proboszczów, zamierza rozesłać do parafii e-maile z przypomnieniem słów papieża Jana Pawła II, że "Kościół nie identyfikuje się z żadną partią polityczną".
Filemonowicz zapowiedział we wtorek, że zamieści też ogłoszenie ze słowami Jana Pawła II skierowanymi do polskich hierarchów wypowiedzianymi w Watykanie w 1993 r. w weekendowych wydaniach "Gazety Wyborczej" i "Faktu". Papież powiedział wówczas, że Kościół jest "ponadpartyjny, otwarty na wszystkich ludzi dobrej woli" oraz że "żadna też partia polityczna nie ma prawa reprezentowania Kościoła".

"Tym księżom, którzy chcieliby skorzystać z ofert partnerstwa PO należy przypomnieć właśnie te słowa Jana Pawła II" - mówił Filemonowicz.

Po koniec sierpnia szef małopolskiej PO Ireneusz Raś wystosował do proboszczów list, który do 15 września ma być dostarczany przez działaczy Platformy do wszystkich parafii w regionie.

Raś napisał o niepotrzebnej radykalizacji dyskusji. "Nadużywa się w debacie publicznej znaku krzyża z powodu niejasnych racji. Usiłuje się zaognić relację państwo-Kościół oraz rzuca się cień na pozytywne wartości, którymi kieruje się nasze ugrupowanie" - podkreślił Raś. Podkreślił, że małopolska PO liczy na "owocną współpracę" i deklaruje "gotowość do dialogu".

Raś przypomniał w liście, że dzięki decyzjom zarządu województwa małopolskiego, w którym większość członków to przedstawiciele PO, przekazano na restaurację i remonty prawie 570 zabytkowych kościołów, kapliczek i budynków sakralnych - 27,8 mln zł. Dodał, że PO przygotowała także projekt ustawy, która ma przywrócić Święto Trzech Króli, jako dzień wolny od pracy.

Zdaniem Filemonowicza list Platformy do proboszczów był błędem. "To niezgodne z kanonami państwa świeckiego i nieuczciwe w zakresie argumentów finansowych, bo to nie PO przyznawała środki, a całe samorządy w pełnej swojej barwie" - mówił Filemonowicz. Dodał, że list PO było nieelegancki wobec innych kościołów funkcjonujących w Polsce.

W mailu, który zamierza wysłać Filemonowicz, obok cytatu z Jana Pawła II, jest zdjęcie przewodniczącego SdPl i adres jego blogu. Filemonowicz tłumaczył, że cytat jest opatrzony jego zdjęciem, żeby wypowiedź ta miała "swoją twarz", żeby było wiadomo, kto cytuje słowa papieża. Zaznaczył, że to stanowisko przewodniczącego SdPl, a nie całej partii. Dodał, że nie kandyduje w najbliższych wyborach samorządowych i jego wystąpienie nie ma nic wspólnego z kampanią.

Jak podkreślił, celowo nie pisał listu i celowo nie użył też swoich słów.

"Mam nadzieję, że zakończy to ten zupełnie niepotrzebny incydent w polityce" - mówił Filemonowicz. Pytany dlaczego zdecydował się na wysłanie maili do parafii, odparł: "Partia jest od reprezentowania elektoratu. Do mnie zwróciło się bardzo wiele osób po części z prośbą o reakcję". "To jest państwo świeckie, tu obowiązuje konstytucja. Jeśli jedna partia, w tym przypadku rządząca, gdzieś się zagubiła w przestrzeganiu norm w kulturze politycznej, to nie można milczeć" - powiedział Filemonowicz.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • alex, 2010-09-08 13:04:35

    a przed wyborami prezydenckimi tego nie widział pan Filemonowicz, czy bał się wtedy o tym mówić, a może by napisał tak do p. Dziwisza, bo to on głównie zajmuje się polityką i już w kampanii popierał Komorowskiego na prezydenta