PARTNER PORTALU
  • BGK

Szefernaker: żyjemy w czasach wojny informacyjnej. Musimy się na nią przygotować

  • PAP/KDS    6 października 2017 - 10:14
Szefernaker: żyjemy w czasach wojny informacyjnej. Musimy się na nią przygotować
Paweł Szefernaker zapowiedział, że niebawem poznamy projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie (fot. premier.gov.pl)

- Społeczeństwo w XXI w. powinno się przystosować do tego, że żyjemy także w czasach takiej wojny informacyjnej i trzeba mieć tego świadomość - mówi sekretarz stanu w kancelarii premiera Paweł Szefernaker. Zapowiedział też, że w najbliższym czasie poznamy projekt ustawy Ministerstwa Cyfryzacji dotyczący cyberbezpieczeństwa, który powstaje w porozumieniu z MON i MSWiA.
Szefernaker był pytany w piątek (06.10) w Radiu Warszawa, czy polskim służbom i instytucjom publicznym grożą ataki hakerów. Dzień wcześniej portal dziennika "Wall Street Journal" poinformował, że hakerzy związani z rządem Rosji wykradli z systemu komputerowego amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA) dane o cyberobronie.

- Żyjemy w świecie, w którym zdecydowana większość osób korzysta z cyberprzestrzeni i w tej cyberprzestrzeni mamy do czynienia z różnego rodzaju cyberatakami, cyberprzestępczością, cyberterroryzmem. Myślę, że społeczeństwo w XXI w. powinno się przystosować do tego, że żyjemy także w czasach takiej wojny informacyjnej i trzeba mieć tego świadomość. I oczywiście dziś wszystkie rozwinięte państwa są na to narażone - powiedział Szefernaker.

Dopytywany był, czy KPRM monitoruje sprawy związane z zagrożeniem w cyberprzestrzeni.

- W najbliższym czasie będzie przedstawiony projekt przez Ministerstwo Cyfryzacji w porozumieniu ze wszystkimi innymi służbami, które za to odpowiadają - MON, MSWiA. Przedstawimy ustawę, która będzie odpowiadała także na najnowsze dyrektywy unijne związane z normami, które trzeba spełniać i realizować w celu wprowadzenia takich norm, które będą wprowadzały bezpieczeństwo także w cyberprzestrzeni - poinformował Szefernaker.

Rosyjskim hakerom udało się dostać do systemu komputerowego NSA już w 2015 r., jednak kradzież tajnych folderów została wykryta przez tę agencję dopiero na wiosnę tego roku i do tej pory nie została ujawniona społeczeństwu - podkreślają dziennikarze "WSJ".

Włamanie kremlowskich hakerów do systemu supertajnej NSA specjalizującej się w wywiadzie satelitarnym i elektronicznym zdaniem ekspertów jest najpoważniejszym przypadkiem wykradzenia tajemnic amerykańskiego rządu w ostatnich latach. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.