PARTNER PORTALU
  • BGK

Szerokopasmowe Lubuskie już wkrótce?

  • lubluskie.pl    1 marca 2011 - 11:38
Szerokopasmowe Lubuskie już wkrótce?

Projekt Lubuski e-Urząd, Szerokopasmowe Lubuskie oraz inne działania i plany inwestycyjne Telekomunikacji Polskiej w Lubuskiem omawiała marszałek Elżbieta Polak podczas spotkania z prezesem TP SA Maciejem Wituckim.
Głównym tematem rozmów był projekt Telekomunikacji Polskiej „Szerokopasmowe Lubuskie – budowa sieci szkieletowo-dystrybucyjnej na terenie białych plam w województwie lubuskim”, który ma na celu rozbudowę istniejącej infrastruktury teleinformatycznej w województwie lubuskim oraz „Internet zmieni Twój los” zakładający likwidację zjawiska wykluczenia cyfrowego.

Istotnym problemem do omówienia była też sprawa połączenia pomiędzy partnerami projektu Lubuski e-Urząd (95 samorządów oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego), które muszą być realizowane za pomocą bezpiecznego połączenia internetowego – a jedną z możliwych opcji jest wykorzystanie łączy i sieci budowanych w ramach projektu przez TP (VPN - Virtual Private Network).

Podczas spotkania omawiano również inne działania TP w województwie lubuskim jak e-Zdrowie, telemedycyna. W Tych działaniach kryją się wszelkie zastosowania technologii teleinformatycznych w zapobieganiu chorobom, diagnostyce, leczeniu, kontroli oraz prowadzeniu zdrowego stylu życia. Narzędzia teleinformatyczne rodzaju służą między innymi komunikacji między pacjentem a usługodawcami z branży opieki zdrowotnej. Omawiano rozwiązania, jakie mogą być zastosowane w projekcie „Lubuska Sieć Teleradiologii e-zdrowie” w diagnostyce obrazowej.

Innym projektem przedstawianym na spotkaniu był System Informacji Geograficznej (GIS, ang. Geographic Information System) – system informacyjny służący do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych. W ramach pilotażu system GIS w projekcie Lubuski e-Urząd otrzyma miasto Nowa Sól. Jeśli system się sprawdzi i pozostaną oszczędności poprzetargowe możliwe jest zrealizowanie takiego systemu dla kolejnych partnerów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.