PARTNER PORTALU
  • BGK

Szerokopasmowe terminy gonią, resort pomoże w terenie

  • newseria.pl    24 września 2012 - 08:25
Szerokopasmowe terminy gonią, resort pomoże w terenie

– Mamy nadzieję, że jeszcze jesienią eksperci Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji ruszą do samorządów pomagać przy inwestycjach związanych z szerokopasmowym internetem – mówi wiceminister MAC Małgorzata Olszewska.
I zapewnia, że samorządowcy otrzymają każdą potrzebną pomoc w tym zakresie. Terminy gonią. W przyszłym roku każdy z nas powinien mieć dostęp do szerokopasmowego internetu.

Rozbudowę sieci w Polsce ma wspomagać Narodowy Plan Szerokopasmowy, który jest obecnie na etapie konsultacji społecznych. W I kwartale przyszłego roku dokument powinien zostać przyjęty przez Radę Ministrów.

Czytaj też: Sieć szerokopasmowa uratuje miliard euro z UE 

- Po pierwsze, Narodowy Plan Szerokopasmowy jest to warunek postawiony nam przez Komisję Europejską do tego, żebyśmy mogli ubiegać się o środki z Europejskiego Funduszu Spójności w ramach kolejnej perspektywy finansowej. Po drugie jest to też warunek, wynikający z Europejskiej Agendy Cyfrowej. Większość krajów takie plany posiada. My też musimy wiedzieć, czy internet jest nam potrzebny, w jakim zakresie i co zamierzamy zrobić, by w 2020 roku powiedzieć, że w Polsce problem internetu szerokopasmowego nie istnieje albo jest marginalny - mówi wiceminister Małgorzata Olszewska.

Według Europejskiej Agendy Cyfrowej, do 2013 roku wszyscy będziemy mieli dostęp do szerokopasmowego internetu, a do 2020 roku w naszym zasięgu pojawią się łącza o wysokiej prędkości transmisji danych (30 Mb/s i więcej).

Wiceminister Małgorzata Olszewska ma nadzieję, że uda się dotrzymać tych terminów. Zależy to jednak nie tylko od strony rządowej, ale i od samorządów, i przedsiębiorców z branży telekomunikacyjnej.

- Analizując kwestie inwestycji w infrastrukturę szerokopasmową, to, ile możemy zaangażować środków, interweniując publicznie w te miejsca, gdzie internetu nie ma lub gdzie te inwestycje są nieopłacalne, podkreślamy, że kluczowe są inwestycje sektora telekomunikacyjnego. Bez nich będzie bardzo trudno. Dlatego tak ważny jest dialog pomiędzy nami a przedsiębiorcami - tłumaczy Małgorzata Olszewska.

Jak podkreśla, wiele kwestii zostało już uregulowanych w tzw. megaustawie.

- Sporo jest tam rozwiązań, które porządkują i upraszczają wiele procesów. Np. mówiąc o budowie regionalnych sieci szerokopasmowych, zarówno, jeżeli chodzi o działania nasze, jak też jednostek samorządu terytorialnego, ten akt w bardzo dużym stopniu ten obszar prawny porządkuje - mówi Małgorzata Olszewska.

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją megaustawy. Potrzeba zmian wynika z sygnałów, jakie otrzymuje ministerstwo na temat problemów z realizacją inwestycji.

- Dużo jeszcze jest do wykonania pracy, jeżeli chodzi o uregulowania kwestii dotyczących kanałów technologicznych w drogach. Ale też spojrzenie na otoczenie prawne, dotyczące wykorzystania na potrzeby inwestycji szerokopasmowych infrastruktury innej niż telekomunikacyjna, np. infrastruktury energetycznej - tłumaczy wiceminister.

Dodaje, że krokiem milowym w budowie infrastruktury szerokopasmowego internetu jest realizacja Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, ale również działania 8.3 i 8.4, czyli budowa tzw. „ostatniej mili", kluczowego odcinka, który trafia bezpośrednio do każdego Polaka. Jak wyjaśnia Małgorzata Olszewska, ze względu na duże zainteresowanie tym programem, rozważane jest przesunięcie do niego dodatkowych środków.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.