PARTNER PORTALU
  • BGK

Szerokopasmowy internet coraz bliżej. Rząd przeznacza miliard złotych

  • MN    7 lutego 2017 - 09:43
Szerokopasmowy internet coraz bliżej. Rząd przeznacza miliard złotych
Umowy na uruchomienie instrumentów zwrotnych w programie Polska Cyfrowa podpisano 6 lutego (fot. mr.gov.pl)

• 1 mld zł na inwestycje z zakresu szerokopasmowego internetu przeznaczyli ministrowie rozwoju i cyfryzacji. 

• Fundusze te będą dostępne w formie preferencyjnych pożyczek dla firm z branży telekomunikacyjnej.

• Operatorem środków jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który zawarł umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC).
Prawie 1 mld zł z programu Polska Cyfrowa trafi do firm telekomunikacyjnych za pośrednictwem partnerów finansowych, których wybierze Bank Gospodarstwa Krajowego - informuje Ministerstwo Rozwoju.

Preferencyjne pożyczki trafią do inwestorów planujących budowę, rozbudowę lub przebudowę sieci telekomunikacyjnych, zapewniających szerokopasmowy dostęp do internetu o przepustowości przynajmniej 30 Mb/s dla biznesu i gospodarstw domowych oraz 100 Mb/s dla szkół.

Dzięki zastosowaniu zwrotnej formy dystrybucji funduszy, zapewniony zostanie trwały mechanizm finansowania podobnych inwestycji w przyszłości. Mają one na celu wyrównywanie różnic w dostępie do informacji i usług świadczonych drogą elektroniczną, w tym do łatwiejszego korzystania z zasobów edukacyjnych na terenie całego kraju. Projekt jest kluczowym przedsięwzięciem, które ma na celu wyrównywanie szans i walkę z tzw. wykluczeniem cyfrowym zarówno wśród mieszkańców, jak i przedsiębiorców.

Czytaj też: Anna Streżyńska: Wkrótce wszystkie e-usługi dostępne 24/7

– Chcemy, żeby pieniądze z funduszy europejskich, które zasilają naszą gospodarkę, były wykorzystywane efektywnie, szybko i w możliwe najszerszym zakresie – mówi wiceszef resortu rozwoju Jerzy Kwieciński. – Stąd decyzja o zastosowaniu w programie Polska Cyfrowa wsparcia o charakterze zwrotnym. Ten instrument pozwoli wielokrotnie wykorzystać te same pieniądze, wzmocni małe i średnie przedsiębiorstwa w sektorze telekomunikacyjnym. Jednocześnie środki te uruchomią dźwignię dla inwestycji prywatnych – dodaje.

Preferencyjne pożyczki na pojedynczą inwestycję będą mogły wynosić od 20 tys. do 10 mln zł i będą udzielane nawet na 15 lat, z maksymalnym okresem karencji do 30 miesięcy. Ministrowie poinformowali, że w najbliższym czasie BGK ogłosi przetarg, w którym wyłoni pośredników finansowych, tj. profesjonalne instytucje finansowe, które współpracować będą bezpośrednio z przedsiębiorstwami telekomunikacyjnymi, doradzając przy składaniu wniosku i udzielając im finansowania.

Czytaj też: Tworzenie gier fajniejsze niż granie: akcja programuj.gov.pl

- Czas, gdy pieniądze z Unii płynęły szerokim strumieniem, dobiega końca – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego. - Dlatego tak ważne jest, aby mądrze gospodarować tym, co mamy dziś i kumulować zasoby finansowe z myślą o utrzymaniu tempa wzrostu gospodarczego w przyszłości. Jako bank rozwoju służymy naszym doświadczeniem w skutecznym zarządzaniu środkami europejskimi. W minionej perspektywie skorzystało z nich ponad 30 tysięcy firm z całej Polski i wciąż mogą korzystać.

Czytaj też: Pirackie programy komputerowe w urzędach gmin

Całkowita kwota przeznaczona na realizację projektu wynosi 1 175,9 mln zł, w tym 996,2 mln zł z funduszy unijnych, a 179,7 mln zł to wkład krajowy, wniesiony ze środków pośredników finansowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.