PARTNER PORTALU
  • BGK

Szerokopasmowy internet w Świętokrzyskiem

  • PAP    27 stycznia 2011 - 13:22
Szerokopasmowy internet w Świętokrzyskiem

Budowa sieci szerokopasmowego internetu w województwie świętokrzyskim ma kosztować 202 mln zł, z czego 158 mln zł to unijne dofinansowanie. Inwestycja - 1400 km - odbywa się w ramach projektu "Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej".
Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak podpisali w czwartek w Kielcach umowę o dofinansowaniu projektu. Instytucja pośredniczy w programie.

Projekt zakłada, że do końca 2014 r. w regionie zostanie zainstalowana sieć światłowodowa ze 148 węzłami szkieletowo-dystrybucyjnymi. Węzły będą punktami styku dla operatorów telekomunikacyjnych, którzy są zainteresowani dostarczaniem internetu kablem do gospodarstw domowych i instytucji publicznych. (Czytaj też: Do gminnego Internetu potrzeba tylko chęci)

W ramach przedsięwzięcia zostaną także zorganizowane szkolenia dla mieszkańców zagrożonych tzw. wykluczeniem cyfrowym. Jarubas mówił, że podczas szkoleń będzie pokazane, jakie obszary aktywności gospodarczej można pobudzić dzięki dostępowi do internetu i jakie usługi poprzez niego świadczyć.

"Mamy świadomość, że dziś internet nie jest żadnym luksusem, to wręcz warunek do rozwoju gospodarczego" - podkreślał marszałek.

Według szacunkowych danych około 40 proc. mieszkańców regionu może już korzystać z internetu przez kabel.

Projekt "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej" jest realizowany w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej. Przedsięwzięcie obejmuje województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

Do tej pory zawarto już umowy na budowę sieci w województwie warmińsko-mazurskim i lubelskim. Całkowita wartość projektu wynosi 300 mln euro, czyli ponad 1 mld zł.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego prowadzi negocjacje z Komisją Europejską w sprawie notyfikacji pomocy publicznej dla inwestycji. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.