PARTNER PORTALU
  • BGK

Szerokopasmowy Internet zawita pod strzechy

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    10 maja 2010 - 06:38
Szerokopasmowy Internet zawita pod strzechy

Gminy będą mogły prowadzić działalność telekomunikacyjną i budować w ramach zadań własnych sieci szerokopasmowego Internetu.
Nowe budynki wielorodzinne zostaną przystosowane do okablowania tak, aby firmy nie miały trudności z doprowadzeniem Internetu. Gmina bez problemu umieści też urządzenia infrastruktury telekomunikacyjnej na prywatnej działce. Sejm na ostatnim posiedzeniu przyjął większość senackich poprawek do ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, która ma przyspieszyć rozwój rynku telekomunikacyjnego, likwidując miejsca, w których nie ma dostępu do Internetu czy do telefonu. Polska musi do 2013 r. wykorzystać fundusze europejskie na społeczeństwo informacyjne – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zdaniem Magdaleny Gaj, podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, w 2015 r. wszyscy obywatele w Polsce powinni mieć dostęp do Internetu tak jak do wody czy gazu.

Po wejściu w życie przepisów jednostki samorządu terytorialnego będą mogły prowadzić działalność telekomunikacyjną oraz budować sieci w ramach zadań własnych. Samorząd otrzyma też możliwość instalowania na nieruchomościach urządzeń telekomunikacyjnych, przeprowadzania linii kablowych pod lub nad prywatną nieruchomością. Gminy będą też musiały umożliwić współkorzystanie z infrastruktury wszystkim zainteresowanym przedsiębiorcom na równych i przejrzystych zasadach.

Polska ma do wykorzystania ok. 1,6 mld euro z funduszy europejskich na projekty związane ze społeczeństwem informacyjnym. W większości skorzystają z nich jednostki samorządu terytorialnego – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: