PARTNER PORTALU
  • BGK

Szerszy system powiadamiania ratunkowego

  • pt    13 stycznia 2014 - 10:43
Szerszy system powiadamiania ratunkowego

Samorządy będą mogły przekazywać Abonenckie Numery Specjalne do obsługi przez ogólnopolski, jednorodny system powiadamiania ratunkowego.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie obsługi innych numerów przez system powiadamiania ratunkowego.

Rozporządzenie określa tryb włączania numerów telefoniczny ch do systemu, sposób rozliczania kosztów utrzymania systemu i obsługi danego numeru telefonicznego, warunki techniczne obsługi numerów w systemie, tryb i warunki współpracy oraz wymiany informacji pomiędzy centrami a podmiotami,  których numery mogą być obsługiwane w ramach systemu.

Podmiotami, na które oddziałuje projektowane rozporządzenie są administrator systemu teleinformatycznego, wojewodowie i podmioty włączające swoje numery do systemu.

W Polsce funkcjonuje obecnie kilkanaście numerów Abonenckich Usług Specjalnych, które są wykorzystywane przez podmioty administracji publicznej, struktury samorządowe, spółki Skarbu Państwa a także organizacje pozarządowe. W każdym z tych przypadków obsługa numerów niesie za sobą odpowiednie koszty dla tych podmiotów.

Podjęcie fakultatywnej decyzji podmiotu o przekazaniu obsługi własnego numeru przez ogólnopolski, jednorodny system powiadamiania ratunkowego nie powinno powodować wzrostu kosztów jego obsługi.

Poprzez zastosowanie zunifikowanych rozwiązań technicznych włączenie numeru wpłynie na poprawę dostępności tego numeru dla obywateli, zwiększy niezawodność i komfort obsługi.

Regulacja będzie bezpośrednio oddziaływała na obywateli w kraju oraz obywateli innych krajów przebywających na terytorium Polski. Obsługa numeru w ramach systemu zdecydowanie poprawi dostępność usługi dla obywateli.

Operatorzy numerów alarmowych posiadając w sposób naturalny większy zasób wiedzy na temat występujących zdarzeń kryzysowych, będą w stanie w sposób bardziej wszechstronny obsłużyć każdego rodzaju zgłoszenie alarmowe kierowane przez obywateli.

Dlatego MAC uważa, że wskazane jest stopniowe włączanie lokalnych numerów oraz ich unifikacja.

Szczegóły projektu rozporządzenia w Mulitimediach

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.