PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkolenia i komputery dla opolskich emerytów i rencistów

  • PAP    10 sierpnia 2014 - 11:15
Szkolenia i komputery dla opolskich emerytów i rencistów

30 wycofywanych z użytku komputerów przekazały firmy i instytucje z Opolszczyzny dla oddziałów i kół Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów po apelu wojewody opolskiego. Do końca roku ponad stu członków związku ma też przejść szkolenia komputerowe.
Jak wyjaśnił pełnomocnik wojewody opolskiego ds. dialogu społecznego Rafał Nowowiejski działania te mają na celu poprawę kompetencji cyfrowych władz i członków Związku, ułatwienie dostępu np. do informacji i usług dedykowanych osobom starszym oraz pomoc w bieżącym funkcjonowaniu i komunikowaniu się emerytów, rencistów i inwalidów zrzeszonych w organizacji. "Dotychczas bieżąca komunikacja odbywała się najczęściej jeśli nie telefonicznie, to za pomocą tradycyjnej poczty" - wyjaśnił Nowowiejski.

Jeszcze w ub. roku wojewoda opolski podczas jednego ze spotkań poświęconych polityce senioralnej zaapelował do instytucji publicznych, organizacji społecznych oraz sektora przedsiębiorstw o przekazywanie na rzecz Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów (PZERiI) wycofywanego z użytku sprzętu komputerowego, monitorów, drukarek, klawiatur itp. Na apel jako pierwsza odpowiedziała Fundacja Grupy Górażdże "Aktywni w Regionie", która przekazała emerytom i rencistom pięć zestawów sprzętu komputerowego. Potem komputery dla PZERiI przekazały też Bank Spółdzielczy z Leśnicy (2 sztuki), Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu (5 sztuk) oraz Fundacja PKO Banku Polskiego (18 sztuk).

"W ten sposób w dość krótkim czasie przekazaliśmy do wszystkim oddziałów związku emerytów i rencistów na Opolszczyźnie 30 zestawów komputerowych" - wyliczył Nowowiejski. Wyjaśnił, że informatycy z urzędu wojewódzkiego doposażyli sprzęt w bezpłatne oprogramowanie oraz przygotowali do użytkowania. "Kolejni darczyńcy już zadeklarowali przekazywanie następnych zestawów komputerowych" - dodał pełnomocnik wojewody.

Uzupełnieniem tego działania są szkolenia komputerowe dla członków Związku odbywające się w ramach projektu Inter-Aktywny Senior. Dotychczas odbyły się dwa takie szkolenia - w Opolu oraz - zakończone w minionym tygodniu - w Namysłowie. Ukończyły je łącznie 24 osoby. Każde szkolenie trwa 30 godzin.

Uczestniczka kursu Krystyna Lupa z namysłowskiego oddziału Związku podkreśliła, że komputer w oddziale oraz umiejętności posługiwania się nim bardzo ułatwiają pracę członkom organizacji oraz przyspieszają kontakt. "Przedtem, by np. przekazać jakąś decyzję dwunastu terenowym kołom, trzeba było wydrukować 12 pism i każde osobno wysłać pocztą. Docierały w kilka dni. Teraz wysyłamy jednego maila do wszystkich i informacja dociera po chwili" - mówiła Lupa.

Projekt Inter-Aktywny Senior potrwa do grudnia br. Jego koszt to 80 tys. zł. Łącznie w ramach projektu przeszkolonych ma być co najmniej 108 członków związku emerytów i rencistów. Kolejne kursy mają się odbyć w Krapkowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Strzelcach Opolskich, Nysie, Kluczborku i Prudniku.

"Jeśli będziemy mieć do dyspozycji większą liczbę komputerów oraz więcej chętnych, to na pewno przeszkolimy więcej osób" - zapewnił Nowowiejski. Zaznaczył też, że w ramach projektu członkowie Związku mają też m.in. zagwarantowaną pomoc bieżącą przy obsłudze sprzętu komputerowego oraz mają przejść kurs tworzenia wniosków i pisania projektów, dzięki którym będą mogli pozyskiwać dodatkowe pieniądze na swoją działalność.

Doposażenie kół i oddziałów Związku oraz przeszkolenie jego członków odbywają się w ramach dwóch projektów: realizowanego przez biuro wojewody projektu "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu członków Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w woj. opolskim" oraz projektu "Inter-Aktywny Senior", realizowanego przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w ramach II edycji rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS), koordynowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

PZERiI w woj. opolskim ma 17 oddziałów rejonowych, jeden okręgowy oraz 127 kół. Na koniec czerwca tego roku liczył 21 045 członków.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.