PARTNER PORTALU
 • BGK

Szybki Internet bardzo się ślimaczy

 • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    26 stycznia 2010 - 12:02
Szybki Internet bardzo się ślimaczy

Skok cywilizacyjny Polsce wschodniej miał umożliwić szerokopasmowy Internet tworzony za pieniądze z Unii, ale projekt spóźnia się już prawie o rok.
Budowa szerokopasmowej sieci w woj. lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim jest zapisana w unijnym programie rozwój Polski wschodniej. W 2013 r. wszystkie urzędy i firmy oraz 90 proc. domów mają mieć dostęp do szybkiego i taniego Internetu. Unia Europejska daje na inwestycję 300 mln zł.

„Będzie to skok cywilizacyjny dla Polski wschodniej” – powiedział „Gazecie Wyborczej” Krzysztof Hetman, wiceminister rozwoju regionalnego.

Ogólnodostępny Internet stanowi priorytet rządu. Pod koniec ubiegłego roku przyjął on „Strategię rozwoju społeczeństwa informacyjnego do 2013 r.”. W planach była szerokopasmowa sieć w pięciu województwach.

Żeby ją zrobić, trzeba położyć tysiące kilometrów światłowodów, postawić maszty i stworzyć węzły telekomunikacyjne. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które pilotuje projekt, zamówiło studium na początku 2008 r. Dokument miał być gotowy w kwietniu zeszłego roku, ale dotąd go nie ma, bo konsorcjum, które wygrało przetarg, nie wywiązuje się z terminów.

„Sygnalizowaliśmy, że opóźnienie jest bardzo duże i zagraża realizacji projektu, ale nie dowiedzieliśmy się, kiedy studium otrzymamy” – mówi „Gazecie Wyborczej” Jan Burek, członek zarządu województwa podkarpackiego.

Problemy mogą się mnożyć, bo przed ministerstwem są rozmowy z Komisją Europejską o realizacji projektu. Samorządowcy uważają, że w prace nad nim powinni być zaangażowani operatorzy prywatni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • online, 2010-05-19 21:13:58

  Tak, prawdopodobnie tak jest
 • GLoPSS, 2010-02-19 20:11:49

  Do Billa Ta niech u nas bedzie totalne zaxxxx . 33kb/s to moja predkośc zamieni sie ktoś??
 • Bill, 2010-01-26 10:01:43

  A po co tam to, lepiej rozwijać internet tam gdzie już jest