Szybki Internet bardzo się ślimaczy

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 26-01-2010
  • drukuj
Skok cywilizacyjny Polsce wschodniej miał umożliwić szerokopasmowy Internet tworzony za pieniądze z Unii, ale projekt spóźnia się już prawie o rok.
Szybki Internet bardzo się ślimaczy

Budowa szerokopasmowej sieci w woj. lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim jest zapisana w unijnym programie rozwój Polski wschodniej. W 2013 r. wszystkie urzędy i firmy oraz 90 proc. domów mają mieć dostęp do szybkiego i taniego Internetu. Unia Europejska daje na inwestycję 300 mln zł.

„Będzie to skok cywilizacyjny dla Polski wschodniej” – powiedział „Gazecie Wyborczej” Krzysztof Hetman, wiceminister rozwoju regionalnego.

Ogólnodostępny Internet stanowi priorytet rządu. Pod koniec ubiegłego roku przyjął on „Strategię rozwoju społeczeństwa informacyjnego do 2013 r.”. W planach była szerokopasmowa sieć w pięciu województwach.

Żeby ją zrobić, trzeba położyć tysiące kilometrów światłowodów, postawić maszty i stworzyć węzły telekomunikacyjne. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które pilotuje projekt, zamówiło studium na początku 2008 r. Dokument miał być gotowy w kwietniu zeszłego roku, ale dotąd go nie ma, bo konsorcjum, które wygrało przetarg, nie wywiązuje się z terminów.

„Sygnalizowaliśmy, że opóźnienie jest bardzo duże i zagraża realizacji projektu, ale nie dowiedzieliśmy się, kiedy studium otrzymamy” – mówi „Gazecie Wyborczej” Jan Burek, członek zarządu województwa podkarpackiego.

Problemy mogą się mnożyć, bo przed ministerstwem są rozmowy z Komisją Europejską o realizacji projektu. Samorządowcy uważają, że w prace nad nim powinni być zaangażowani operatorzy prywatni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Tak, prawdopodobnie tak jest

online, 2010-05-19 21:13:58 odpowiedz

Do Billa Ta niech u nas bedzie totalne zaxxxx . 33kb/s to moja predkośc zamieni sie ktoś??

GLoPSS, 2010-02-19 20:11:49 odpowiedz

A po co tam to, lepiej rozwijać internet tam gdzie już jest

Bill, 2010-01-26 10:01:43 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE