PARTNER PORTALU
  • BGK

Szybki Internet coraz bliżej, ale wciąż daleko

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Rzeszów    13 kwietnia 2011 - 08:12
Szybki Internet coraz bliżej, ale wciąż daleko

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego obwieszcza: zrobiliśmy milowy krok ku realizacji szybkiego Internetu w Polsce wschodniej. Na Podkarpaciu boją się, czy zdążą z realizacją tego projektu.
Utworzenie szybkiego Internetu to potężny projekt – największy w programie rozwój Polski wschodniej i największy w Europie projekt telekomunikacyjny realizowany za pieniądze unijne – pisze „Gazeta Wyborcza Rzeszów”.

Unia chce dać na niego 300 mln euro. Wszystko po to, by sieć szerokopasmowa oplotła 90 proc. domów, wszystkie urzędy i instytucje. Dostęp do szybkiej sieci ma mieć 6 mln osób.

Czytaj też: Szybki Internet bardzo się ślimaczy

Ministerstwo rozwoju rozpoczęło konsultacje. Mają one pozwolić ustalić, czy planowane lokalizacje węzłów sieci nie kolidują z innymi planowanymi inwestycjami. Do konsultacji zostali zaproszeni wszyscy zainteresowani. Resort czeka zwłaszcza na operatorów telekomunikacyjnych.

Województwa: podkarpackie, lubelskie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie podpisywały umowy na realizację projektu z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Teraz muszą wybrać inżyniera kontraktu, który przygotuje dokumentację techniczną.

Czytaj też: MSWiA dało plamę. Szybki Internet nie dla wsi

Inżyniera kontraktu województwa wybiorą w przetargu – trwa ustalanie jego zasad. Opracowanie dokumentacji zabierze nawet półtora roku. Potem trzeba będzie ogłosić przetarg na wykonanie inwestycji w systemie projektuj i buduj. Można mieć obawy, czy województwa wyrobią się w czasie, bo projekt musi być zakończony do 2013 r. – zastanawia się „Gazeta Wyborcza Rzeszów”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.