PARTNER PORTALU
  • BGK

Szybki internet dotrze do pomorskich gmin

  • PAP    29 lutego 2012 - 15:56
Szybki internet dotrze do pomorskich gmin

Ponad 37 mln złotych wyniesie dofinansowanie z UE dla budowy w Pomorskiem szerokopasmowego internetu. Wartość inwestycji to 159 mln zł. Obejmie ona 275 miejscowości, w tym w najmniej rozwinięte tereny wiejskie i ma się zakończyć w latach 2013-15 r.
Umowy o przyznaniu unijnej dotacji dla tego projektu podpisano w środę w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. Pierwsza z nich została zawarta z Telekomunikacją Polską.

Czytaj też: Im bliżej samorządu, tym sprawniej idą inwestycje

W ramach projektu "Szerokopasmowe Pomorskie" TP zbuduje sieć światłowodową o długości ponad 1600 kilometrów na terytorium 66 gmin. Internet dotrze do 253 miejscowości. Zmodernizowane zostaną też światłowody doprowadzające internet do 58 miejscowości. Projekt ma kosztować 156 mln zł, z czego dotacja z UE wyniesie 36 mln zł. Inwestycja ma być zrealizowana do końca 2013 r.

Drugą firmą, która otrzymała zlecenie z unijnym dofinansowaniem, jest spółka Scorpion-Computer - Cygert Marcin. Zbuduje ona szerokopasmowe łącza internetowe na obszarze sześciu gmin: Czarna Dąbrówka, Sierakowice, Cewice, Nowa Wieś Lęborska, Wicko i Łęczyce. Łączna wartość tego projektu to ponad 3 mln zł, z czego dotacja z UE to ponad milion zł. Ta inwestycja ma zostać ukończona do końca 2015 roku.

Pozostałe kwoty z kontraktów spółki Telekomunikacja Polska i Scorpion-Computer - Cygert Marcin pokryją z własnych pieniędzy.

Wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski powiedział, że kolejnymi województwami, które starają się uzyskać dofinansowanie unijne na budowę szerokopasmowego internetu są dolnośląskie, małopolskie, mazowieckie i wielkopolskie.

Pomorskie jest drugim, po woj. lubuskim, samorządem wojewódzkim w Polsce, który rozstrzygnął konkurs na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego inwestycji, które mają poprawić dostęp do szerokopasmowego internetu.

Umowę z Telekomunikacją Polską ws. realizacji projektu "Szerokopasmowe Lubuskie" podpisano w marcu 2011 r. Całkowity koszt tej inwestycji szacowany jest na 150 mln zł, z czego dotacja z UE to ponad 52 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Fenomen, 2012-02-29 22:32:13

    to bardzo dobra informacja!!!! bardzo bardzo dobra!!!!!!!!!!!
  • TEKO, 2012-02-29 20:26:59

    Bez mojego PENDRIVE'A nie mogę żyć!!!!!!