PARTNER PORTALU
  • BGK

Szybki Internet trafi pod dolnośląskie strzechy

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    20 lutego 2010 - 07:13
Szybki Internet trafi pod dolnośląskie strzechy

Sto dolnośląskich wsi zyska za trzy lata dostęp do szerokopasmowej sieci internetowej. Pierwszy taki projekt w Polsce zrealizuje Związek Gmin Zagłębia Miedziowego.
Mieszkańcy gmin: Polkowice, Chocianów, Gaworzyce, Grębocice, Radwanice, Przemków i Pęcław sąsiadują z finansowym kolosem – koncernem miedziowym KGHM. Żeby dobrze wykorzystać podatki wpłacane przez potentata, samorządy założyły w 1994 r. Związek Gmin Zagłębia Miedziowego.

„Chodziło o to, by tym bogactwem podzielić się z sąsiednimi gminami i zasypać dysproporcje między nimi” – wyjaśnia „Gazecie Wyborczej” Emilian Stańczyszyn, przewodniczący związku i jeden z jego założycieli.

Co roku gminy wpłacały do wspólnej kasy procent, a od trzech lat trzy procent swoich budżetów. Pieniądze szły na remonty szkół i placówek służby zdrowia. W ostatnich latach związek wpadł na pomysł, żeby pieniędzy nie wydawać na bieżąco, lecz gromadzić jako wkład własny i powalczyć o dużą dotację z Unii Europejskiej.

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Związek dostał dotację na budowę przedszkoli. Teraz zabiera się do najambitniejszego projektu – stworzenia sieci internetowej łączącej sto wsi. To pierwszy taki projekt w Polsce. Łącze pozwoli uruchomić także telefonię internetową, telewizję i usługi wideo na żądanie Docelowo z sieci skorzysta 50 tys. mieszkańców. Do 2013 r. ma powstać 500 km światłowodu – pisze „Gazeta Wyborcza”.

400 km kabli zawiśnie na liniach średniego napięcia. Dzięki temu koszt projektu spadł do 20 mln zł. Z pilotażowej części sieci od roku korzysta 200 mieszkańców Mostu Żelaznego, wsi w powiecie polkowickim, gdzie nie dociera nawet sygnał telefonii komórkowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Pożyteczne dla kogo?, 2010-02-20 10:49:46

    A ja myslałem że to investycja w 4G Sony - Ericson taka jak w Stokcholmie juz chodzi . Szybkość taka sama jak po światłowodzie , tyle że bezprzewodowo .
  • Tymoteusz, 2010-02-20 07:24:25

    Ale klawy pomysł. Okazuje się, że i u nas można coś pożytecznego zrobić. Trzeba tylko chcieć.