PARTNER PORTALU
  • BGK

Szybki Internet w partnerstwie

  • JL    21 lipca 2010 - 09:37
Szybki Internet w partnerstwie

Budowa sieci szerokopasmowej będzie realizowana w Małopolsce w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego – tak zadecydował 20 lipca zarząd województwa, przychylając się do rekomendacji konsorcjum firm, które pełnią rolę inżyniera kontraktu.
Teraz rozpocznie się poszukiwanie partnera prywatnego, który razem z samorządem województwa oraz Uniwersytetem Jagiellońskim i Akademią Górniczo-Hutniczą zbuduje sieć.

– Małopolska Sieć Szerokopasmowa to pionierskie przedsięwzięcie, pierwsze w kraju, wysoko ocenione przez Urząd Komunikacji Elektronicznej – podkreśla marszałek Marek Nawara.

Samorządowcy liczą na to, że szybko znajdą partnera prywatnego i do końca 2013 r. zapewnią dostęp do szerokopasmowego Internetu 90,5 proc. gospodarstw domowych oraz prawie wszystkim instytucjom publicznym i przedsiębiorcom w Małopolsce.

W ramach projektu zakłada się wybudowanie infrastruktury o długości ok. 3,5 tys. km. Władze regionu liczą m.in. na pobudzenie rozwoju gospodarczego, usprawnienie działania administracji, poprawę komunikacji dla potrzeb zwiększenia bezpieczeństwa obywateli.

W kwietniu władze Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej podpisały list intencyjny w sprawie realizacji Małopolskiej Sieć Szerokopasmowej w modelu PPP. Obie krakowskie uczelnie deklarują wyłożenie na ten cel po 5 mln zł . Samorząd województwa w ramach programu operacyjnego chce przeznaczyć na sieć do 35 mln euro.

Wybrany w drodze przetargu inżynier kontraktu (konsorcjum firm) uznał, że takie rozwiązanie jest optymalne, gdyż nie tylko zakłada realizację celów stawianych sobie przez samorząd, ale także powinno się opłacać.

Budową sieci oraz jej utrzymaniem zajęłaby się spółka celowa utworzona w wyniku zawarcia umowy partnerstwa publiczno-prywatnego przez samorząd województwa, UJ i AGH z podmiotem prywatnym. Spółka będzie mogła się ubiegać o dofinansowanie projektu z regionalnego programu operacyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.