PARTNER PORTALU
  • BGK

Tak dla sieci szerokopasmowych 3 województw

  • GK    19 kwietnia 2013 - 10:37
Tak dla sieci szerokopasmowych 3 województw

Kolejne trzy województwa otrzymały w czwartek zgodę Komisji Europejskiej na dofinansowanie budowy regionalnych sieci w ramach projektu Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej.
Dokumenty podpisał Johannes Hahn, komisarz ds. polityki regionalnej.

- Umożliwienie dostępu do internetu to jeden z trzech filarów skutecznej cyfryzacji, oprócz zwiększania zasobów sieci i podnoszenia kompetencji cyfrowych obywateli - podkreśla Michał Boni.

Sieć powstaje w ramach programu rozwój Polski wschodniej, a jego celem jest zwiększenie dostępu do internetu na terenie pięciu województw Polski wschodniej. Dzięki temu niemal wszyscy mieszkańcy, przedsiębiorcy i instytucje publicznej znajdą się w zasięgu sieci szerokopasmowej.

Oznacza to zwiększenie konkurencyjności i atrakcyjności inwestycyjnej tego regionu Polski, a przede wszystkim likwidację obszarów, gdzie nie ma internetu lub gdzie dostęp do sieci jest niskiej jakości.

Zgoda Komisji Europejskiej jest konieczna, gdy koszt przedsięwzięcia przekracza 50 mln euro. Dlatego dokumenty trafiają do Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej, gdzie analizuje się celowość wydania tak dużych kwot. Komisja ocenia szczególnie spójność z priorytetami programu i z innymi politykami wspólnoty, a także wkład projektu w osiągnięcie celów programu.

Zatwierdzenie dofinansowania przez Komisję Europejską to ostatni etap formalnej akceptacji projektów. Do tej pory wszystkie z nich uzyskały zgodę Brukseli na pomoc publiczną, tj. potwierdzenie, że ich realizacja nie naruszy konkurencji na rynku telekomunikacyjnym.

Jak informuje resort administracji i cyfryzacji, w czwartek podpisano zgody dla sieci, które powstaną w województwach:

- warmińsko-mazurskim - projekt wart jest ok. 312 mln zł i powinien się zakończyć w marcu 2015 roku. Powstanie sieć światłowodowa o łącznej długości ok. 2259 km.

- podlaskim - projekt wart jest ok. 251 mln zł, a jego realizacja powinna zakończyć się 31 października 2015 roku. Mieszkańcy regionu zyskają światłowodową sieć o łącznej długości ok. 1885 km. Dostęp do szerokopasmowego internetu uzyska nawet 160 tys. osób.

- podkarpackim - projekt wart ok. 295 mln zł, powinien zostać zakończony 31 października 2015 roku. Projekt polega na budowie światłowodowej sieci o łącznej długości ok. 2000 km.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.