PARTNER PORTALU
  • BGK

Technologia ułatwi kontakt z samorządem

  • GK    12 lipca 2013 - 14:27
Technologia ułatwi kontakt z samorządem

Inicjatywy miast inteligentnych ułatwią władzom angażowanie firm i obywateli w budowę dynamicznej społeczności i konkurencyjnej gospodarki.
Na przykład inicjatywa Microsoft CityNext oferuje władzom miast warunki do tego, by stworzyć obywatelom i firmom stały dostęp do samorządów za pośrednictwem aplikacji i wybranych urządzeń.

- Miasta odgrywają w naszym życiu decydującą rolę i w przyszłości to się nie zmieni. Inicjatywa Microsoft CityNext jest skoncentrowana na mieszkańcach, a jej podstawą są nowoczesne technologie, oferujące nowe możliwości interakcji obywateli, firm i samorządów - mówi Laura Ipsen, wiceprezes działu Microsoft Worldwide Public Sector.

Miasta - ośrodki działalności przemysłowej, gospodarczej i biznesowej - coraz częściej muszą radzić sobie z trudnymi wyzwaniami, takimi jak szybka urbanizacja, konieczność modernizacji i oszczędności w obliczu kryzysu gospodarczego. CityNext to inicjatywa, która umożliwia miastom oraz ich obywatelom realizację celów z wykorzystaniem szerokiej oferty urządzeń, usług, znanego i bezpiecznego oprogramowania do kontaktów z konsumentami.

Nie ma jak w Barcelonie

CityNext ma na celu pomagać władzom miast optymalnie wykorzystać dotychczasowe inwestycje, sprostać wyzwaniom i osiągnąć cele dotyczące rozwoju. Obecna era dynamicznego rozwoju technologii otwiera przed miastami nowe perspektywy - pracownicy mogą korzystać z elastycznych usług w chmurze oraz urządzeń i aplikacji klasy korporacyjnej, a także wykorzystywać nowoczesne rozwiązania i platformy big data do własnych nowatorskich projektów.

Dzięki temu ważne informacje mogą krążyć bez przeszkód pomiędzy urzędami, firmami i mieszkańcami, zapewniając oszczędności, które można wykorzystać na inne cele.

Inicjatywa CityNext łączy w sobie rozwiązania partnerów, urządzenia i usługi, które mogą pomóc w transformacji obszarów działalności władz miejskich, takich jak: gospodarka energetyczna i wodna; budownictwo, planowanie i infrastruktura; transport; bezpieczeństwo publiczne i wymiar sprawiedliwości; turystyka, rekreacja i kultura; edukacja; służba zdrowia i opieka społeczna czy administracja samorządowa.

Z inicjatywy CityNext skorzystała słynąca już od dawna z innowacyjności Barcelona. To hiszpańskie miasto z powodzeniem wykorzystuje usługi w chmurze, dane i aplikacje do usprawnienia administracji, kontaktów z obywatelami i zapewniania przejrzystości informacji.

W mieście uruchomiono inicjatywę OpenData BCN. Ma ona na celu udostępnianie danych potrzebnych i przydatnych obywatelom. Platforma OpenData BCN, działająca w chmurze Windows Azure, gromadzi w centrum danych o wzmocnionych zabezpieczeniach ogromne ilości informacji na temat miasta, takie jak gęstość zaludnienia czy poziom bezrobocia.

Obywatele mogą pobrać ze Sklepu Windows aplikację bigov Better City Indicators app i monitorować fluktuacje danych w czasie. Na tej podstawie mieszkańcy mogą wybierać miejsca na przykład pod kątem otwarcia firmy czy osiedlenia się z rodziną.

- Już od wielu lat współpracujemy z Microsoft, a technologia chmury i działające z nią urządzenia wniosły ogromne innowacje do pracy samorządu oraz obsługi firm i obywateli. W celu aktywizacji barcelończyków i zwiększenia możliwości mieszkańców można jednak zrobić więcej - mówi burmistrz Barcelony Xavier Trias.KOMENTARZE (1)

  • pomocniczość, 2013-07-12 17:34:45

    Panuje dramatyczny deficyt wiedzy na temat przyczyn katastrofalnej sytuacji w polskiej gospodarce odpadami komunalnymi i lodziarskiego charakteru nowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach... --- Dlatego tym, którzy chcą głębiej zrozumieć na czym polega przekręt znowelizowanej ...ustawy, polecam poświęcić trochę czasu na wklejanie do wyszukiwarki google.pl podanych niżej haseł i czytanie jako lekturę uzupełniającą tego co się wyświetli na te hasła... ---- SAMORZĄDY NIE MOGĄ NA ODPADACH ZARABIAĆ - BO ZARABIANIE CZYLI ZYSK ZAREZERWOWANY JEST DLA OPERATORÓW MASZYNEK DO KRĘCENIA LODÓW... Schemat tego przekrętu według znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest następujący: "Najpierw będzie dumping cenowy (zwany "przetargowym ściąganiem majtek w dół") , potem bankructwa spółek komunalnych spowodowane osunięciem ich od wykonywania ustawowych zadań gmin, przejęcie ich majątku za grosze, a na końcu podwyżki opłat za śmieci"... Tak burmistrz podwarszawskich Ząbek kreśli czarny scenariusz, którego beneficjantem mają być zagraniczne firmy (patrzeć w google.pl na hasło „CZARNA WIZJA ŚMIECIOWA”. ---- Tak więc o szwedzkim przyjaznym dla mieszkańców modelowym wykonywaniu usług komunalnych na zasadzie zbliżonej do non-profit - już można zapomnieć tak jak i o innych unijnych standardach zarządzania i finansowania w polskiej gospodarce odpadami komunalnymi (patrz w google.pl hasło "TAK TO ROBIĄ SZWEDZI Z ODPADAMI”) ----- Oprócz odpadów i ciepłownictwa – następną branżą komunalną do przejęcia przez przedsiębiorców nie mogących się doczekać możliwości transferowania do swoich zagranicznych central „zysków” pochodzących z opłat obywateli – są wodociągi i kanalizacja… Ten kolejny przekręt – tym razem wodociągowo-kanalizacyjny - zasłaniany jest eufemizmem „potrzeby konsolidacji w branży”… ---- Nie przyjmuje się do wiadomości tego, że w żadnym innym państwie UE nie dopuszcza się zagranicznych koncernów do rynku odpadów komunalnych… ---- Scenariusz lodziarskich interesów "jak tralala" ruszył pewnie pod nadzorem służb specjalnych aby ustalenia z "Pędzącego Królika" były gładko realizowane... Tak więc po ponad 22 latach od odzyskania suwerenności - zamiast implementacji unijnych reguł do polskiej gospodarki odpadami - mamy przy bierności służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo narodowe wielki przekręt w odpadach - czytać więcej w google.pl na hasło "przekręcają nas na śmieciach"...  rozwiń