PARTNER PORTALU
  • BGK

Testują system potwierdzania ubezpieczenia

  • PAP    10 grudnia 2012 - 17:44
Testują system potwierdzania ubezpieczenia

Ponad 45 proc. placówek ochrony zdrowia uczestniczy w testach elektronicznego systemu weryfikacji ubezpieczenia zdrowotnego - poinformował w poniedziałek minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
System Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia, umożliwi placówkom służby zdrowia (mającym umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia) dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który prowadzi NFZ. Pozwoli to na szybkie sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych posiada uprawnienia.

Czytaj też: Kiedy potwierdzenie ubezpieczenia online?

Boni poinformował, że w połowie grudnia zostanie przedstawiony bilans testów eWUŚ. Dodał, że obecnie weryfikowane są rejestry.

"Okazało się, że za bardzo wiele osób płacona jest składka, ale formalnie nie są one zgłoszone do ubezpieczenia. Przy tej okazji wiele spraw rejestrowych zostanie uporządkowanych" - powiedział szef MAC.

"Mam nadzieję, że wszystkie te jednostki, które podejmą ten trud, na pewno będą miały możliwość zaoferowania użytkownikom tego, aby poprzez podanie PESELu było możliwe sprawdzenie czy mają uprawnienia. W sensie informatycznym, według informacji jakie posiadam, nie ma żadnego zagrożenia dla tego projektu. Myślę, że w wielu instytucjach dopiero trzy, cztery ostatnie tygodnie to przyspieszenie prac przygotowawczych" - dodał Boni.

Dzięki systemowi eWUŚ pacjenci będą zwolnieni z dotychczasowego obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie (książeczki ubezpieczeniowej lub druku RMUA). Wystarczy, że w szpitalu, przychodni czy gabinecie podadzą swój PESEL i przedstawią dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku noworodków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia rodzice będą mogli podać swój PESEL.

W sytuacji, gdy w elektronicznym systemie pojawi się komunikat o braku uprawnień, pacjent będzie mógł przedstawić dokument potwierdzający ubezpieczenie (np. druk RMUA). Jednak także bez dokumentów będzie można otrzymać świadczenia na podstawie pisemnego oświadczenia mówiącego o tym, że posiadamy uprawnienie. Oświadczenie podpisane przez pacjenta będzie przesłanką do udzielenia świadczenia oraz do zapłaty świadczeniodawcy przez NFZ.

NFZ będzie sprawdzał wiarygodność złożonych oświadczeń, jeżeli okaże się, że pacjent ma uprawnienie do świadczeń, a nie został zgłoszony do ubezpieczenia przez pracodawcę, nie poniesie żadnych kosztów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.