PARTNER PORTALU
 • BGK

To koniec internetu jaki znamy? Jeden profil zamiast dziesiątek haseł i loginów

 • Michał Nowak    19 kwietnia 2017 - 07:30
To koniec internetu jaki znamy? Jeden profil zamiast dziesiątek haseł i loginów
Nasze dane zamiast trafiać do rozproszonych systemów, będą lądować w jednym, tzw. węźle krajowym. (fot. pixabay)

Publiczny schemat identyfikacji elektronicznej uwolni nas od loginów, haseł i... anonimowości w sieci? Rozporządzenie eIDAS, zakładające tożsamość internautów w jednym miejscu będzie wdrożone w Polsce. Ministerstwo cyfryzacji ujawniło projekt, który wprowadza rewolucyjne zmiany w ustawie z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej.
• Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy, który stworzy podstawy prawne do funkcjonowania publicznego schematu identyfikacji elektronicznej.

• Dziesiątki loginów i haseł, które tworzymy na potrzeby rozmaitych portali i serwisów, mają stać się wspomnieniem. Nasza tożsamość ma być przypisana do jednego, ogólnopolskiego systemu.

• System tworzony z myślą o administracji publicznej będzie również otwarty na sektor usług komercyjnych.

• Wdrożenie systemu wynika z unijnego rozporządzenia. Mechanizm powszechnej identyfikacji powinien zacząć funkcjonować w krajach członkowskich za mniej niż półtora roku.  

Do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt ustawy, którego celem jest zastosowanie się Polski do unijnego rozporządzenia „eIDAS”, czyli Electronic IDentification Authentication Signature (elektroniczna identyfikacja, uwierzytelnienie, podpis).

Projekt wprowadza zmiany w ustawie z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej. W rozdziale 4 wspomnianej ustawy znajduje się pojęcie „Identyfikacji elektronicznej”, które zostaje zastąpione „Publicznym schematem identyfikacji elektronicznej”. Projekt dodaje też nowy rozdział pod tytułem „Nadzór nad publicznym systemem identyfikacji elektronicznej”.

O co właściwie chodzi? Ministerstwo Cyfryzacji tworzy w ten sposób podstawy prawne dla wprowadzenia systemu, który zrewolucjonizuje nasz sposób korzystania z internetu.

Toniemy w loginach i hasłach

Niemal każdy użytkownik sieci posiada dziesiątki profilów utworzonych z loginów i haseł, które zakłada w internecie po to, aby korzystać z rozmaitych usług: publicznych, bankowych, telekomunikacyjnych, czy nawet robiąc zakupy w sklepach internetowych. Każdorazowo zakładając taki profil, korzysta z wewnętrznego systemu, świadczącego określone usługi. Te systemy posiadają różny rodzaj zabezpieczeń, adekwatny do rodzaju świadczonych usług.

Obecne rozwiązanie powoduje problem związany z nagromadzeniem haseł i loginów. Dlatego użytkownicy sieci niejednokrotnie posługują się na różnych portalach i serwisach tym samym hasłem, albo wymyślają hasła banalnie proste, złożone z ciągu sąsiadujących ze sobą klawiszy (sztandarowe przykłady to „123456” bądź „qwerty”).

- Obecnie wiele systemów i portali usługowych świadczących usługi online dla obywateli posiada odrębne konta, co zmusza obywatela do założenia indywidualnego, dedykowanego konta do konkretnego systemu, portalu czy serwisu. W konsekwencji obywatel posiada szereg kont i loginów nie mogąc ich zapamiętać, gdyż systemy świadczące usługi online nie posiadają jednej spójnej polityki bezpieczeństwa np. w zakresie polityki haseł – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (8)

 • komisja przetargowa, 2017-04-22 03:06:18

  Do Qb: Nie cena, tylko kto da wiecej pod stolem.
 • zawsze, 2017-04-22 03:02:28

  Do kekeke: Pesymista znajdzie zawsze dziure w calym,
 • Andrzej Dec, 2017-04-20 11:34:49

  Łatwe to może nie będzie, ale na pewno da się zrobić. A że jest potrzebne, to nie mam żadnych wątpliwości.