PARTNER PORTALU
  • BGK

To nie koniec promocji miast z konkursu o ESK

  • PAP    17 lipca 2011 - 10:28
To nie koniec promocji miast z konkursu o ESK

Powstanie Monitor Kultury Miast Polskich, czyli strona internetowa poświęcona realizacji zapowiedzi i deklaracji miast uczestniczących w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) 2016.
O projekcie w sobotę w Bydgoszczy dyskutowali uczestnicy ruchu Obywatele Kultury i przedstawiciele miast starających się o tytuł ESK 2016 - samorządowcy, przedstawiciele instytucji kulturalnych i organizacji pozarządowych.

"Konkurs ESK 2016 wyzwolił we wszystkich miastach wiele energii i zapału, zaowocował inicjatywami. Miasta zapowiedziały, że będą realizować strategie przyjęte w czasie starań o tytuł stolicy kultury. Monitor ma służyć przyglądaniu się, w jaki sposób przez najbliższe trzy lata, do wyborów samorządowych, władze będą realizowały swe obietnice. Monitor ma służyć kontroli poczynań władzy" - powiedziała liderka ruchu Obywatele Kultury, wicedyrektor Muzeum Narodowego Beata Chmiel.

Czytaj też: Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016

Podkreśliła, że zawarty niedawno Pakt dla Kultury jest niesłychanie istotny, "ale stwarza tylko ramy, a te ramy muszą być wypełnione w miastach".

Czytaj też: Powstał zespół ds. Paktu dla Kultury

W spotkaniu, które odbywało się w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, uczestniczyło ponad sto osób. Obecni byli m.in. uczestnicy ruchu Obywatele Kultury, dyrektor Instytutu Filmowego Agnieszka Odorowicz i dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn.

Podczas trzygodzinnej debaty uczestnicy sformułowali listę postulatów dotyczących kultury, zwłaszcza w miastach. Wskazywali m.in. na konieczność zwiększenia środków na kulturę w budżetach miast o 1 procent na przykład w ciągu roku, prowadzenie debat na temat podziału pieniędzy budżetowych na kulturę, opracowywanie strategii kulturalnej miast, włączanie do działań mieszkańców, opracowanie zbioru dobrych praktyk.

Wbrew zachętom organizatorów spotkania nie udało się stworzyć listy kryteriów, w oparciu o jakie miałby być prowadzony Monitor Kultury Miast Polskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.