PARTNER PORTALU
  • BGK

Tomasz Żuchowski o Rejestrze Urbanistyczno-Budowlanym: obowiązkowe bazy danych planistycznych

  • pt    20 kwietnia 2017 - 09:20
Tomasz Żuchowski o Rejestrze Urbanistyczno-Budowlanym: obowiązkowe bazy danych planistycznych
Wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski (fot. PTWP)

Rejestr Urbanistyczno-Budowlany będzie systemem teleinformatycznym zapewniającym efektywny dostęp do danych i informacji dotyczących nieruchomości, kształtowania i realizacji polityki przestrzennej oraz procesu inwestycyjno-budowlanego - mówi wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.
• O ramowych planach infrastruktury informacji przestrzennej w samorządach poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

• Brak dostępu w jednym miejscu do informacji o warunkach gospodarowania nieruchomością oraz trudność w łączeniu danych z różnych źródeł utrudniają zarządzanie rozwojem na poziomie lokalnym, regionalnym i centralnym.

• Według MiB konieczne jest skuteczne połączenie i racjonalne wykorzystywanie interdyscyplinarnych danych przestrzennych.

 

- W kodeksie urbanistyczno-budowlanym wprowadzamy obowiązek prowadzenia baz danych planistycznych. Proponujemy przyjęcie krajowego modelu danych oraz branżowego profilu metadanych, które zostaną określone w rozporządzeniu wykonawczym do KUB. Chcemy także wdrożyć Rejestr Urbanistyczno-Budowlany – mówi wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas seminarium „Organizacja i struktura IIP w samorządach terytorialnych”.

Jak powiedział wiceminister Rejestr Urbanistyczno-Budowlany będzie systemem teleinformatycznym zapewniającym efektywny dostęp do danych i informacji dotyczących nieruchomości, kształtowania i realizacji polityki przestrzennej oraz procesu inwestycyjno-budowlanego (upowszechnienie informacji i ułatwienie dostępu) oraz wzmocnienia partycypacji społecznej. System będzie zasilany danymi m.in. przez samorządy, a będą z niego korzystać wszyscy obywatele.

Rozproszona wiedza

Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa dziś wiedza na temat kształtowania i realizacji polityki przestrzennej jest rozproszona w różnych rejestrach. Jakość, kompletność, aktualność oraz wiarygodność informacji o przestrzeni jest z pewnością nieodpowiednia.

Brak dostępu w jednym miejscu do wiarygodnej, jednoznacznej informacji o warunkach gospodarowania nieruchomością oraz trudność w łączeniu danych z różnych źródeł i wykonywaniu analiz przestrzennych, utrudniają zarządzanie rozwojem na poziomie lokalnym, regionalnym i centralnym.

Według MiB konieczne jest zatem skuteczne połączenie i racjonalne wykorzystywanie interdyscyplinarnych danych przestrzennych, w szczególności w zagospodarowaniu przestrzennym, które dotyczy każdego – zarówno przedsiębiorców, jak i przeciętnego obywatela. Takie podejście zapewni zrównoważony rozwój oraz transparentny dla każdego obywatela proces ustalania kierunków tego rozwoju.

Usługi sieciowe

Jak przypomina Żuchowski istotą infrastruktury informacji przestrzennej jest interoperacyjność składających się na nią danych czyli możliwość łączenia zbiorów danych przestrzennych, gromadzonych przez różne podmioty oraz interakcja usług sieciowych związanych z tymi zbiorami, a także wspólne korzystanie przez organy administracji ze zbiorów i usług danych przestrzennych.

Według wiceministra osiągnięcie tych celów wymaga ścisłego współdziałania organów administracji skierowanego na rozwiązywanie aspektów organizacyjnych, technicznych i semantycznych.

- Efektem tego będzie gromadzenie, w jednolitej strukturze i w oparciu o jednolity format, danych dotyczących m.in. rolnictwa, planowania przestrzennego, budownictwa czy ochrony środowiska, które są podstawowym źródłem informacji dla zarządzających transportem, sytuacjami kryzysowymi lub służb ratowniczych – powiedział Tomasz Żuchowski.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.