PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń ma specjalny serwis pogodowy

  • PAP    9 lipca 2012 - 10:04
Toruń ma specjalny serwis pogodowy

Turyści i mieszkańcy Torunia mogą w internecie sprawdzić aktualne warunki atmosferyczne oraz tygodniową prognozę pogody dla miasta i okolic.
Specjalne serwisy uruchomił Zakład Klimatologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Na stronie www.home.umk.pl/~vaisala/ podawane na bieżąco są: temperatura powietrza i gruntu, wysokość ciśnienia atmosferycznego, wilgotność powietrza, siła i kierunek wiatru, suma opadów, a nawet wartość promieniowania słonecznego.

Z kolei na stronie www.zklim.umk.pl/pl/prognoza-pogody zamieszczana jest prognoza pogody dla Torunia i okolic na najbliższy tydzień.

Pomiary prowadzone są w Obserwatorium Meteorologicznym Zakładu Klimatologii Instytutu Geografii UMK w kampusie na osiedlu Bielany. Tzw. ogródek meteorologiczny znajduje się naprzeciwko budynku Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi.

W ogródku umieszczono dwie automatyczne stacje meteorologiczne. Zainstalowane są tam nowoczesne urządzenia pomiarowe takie, jak: pluwiograf tygodniowy (urządzenie do pomiaru ciągłych opadów), deszczomierz Hellmanna, wiatromierz Wilda, psychrometr (przyrząd do określania względnej wilgotności powietrza) oraz samopis – termohigrograf (rejestrujący temperaturę i wilgotność powietrza).

Na terenie ogródka meteorologicznego znajduje się też poletko termometrów gruntowych, które badają wartość temperatury na głębokościach: 5, 10 i 20 cm.

Na dachu Instytutu Geografii UMK zorganizowano taras obserwacyjny, z którego prowadzone są badania wszystkich składowych promieniowania słonecznego.

Według serwisu aktualnej pogody, w poniedziałek o godzinie 9 temperatura powietrza wynosiła 22,9 stopnia. Z prognozy pogody na bieżący tydzień można dowiedzieć się, że w poniedziałek maksymalna temperatura wyniesie 26-27 stopni i są możliwe przelotne deszcze.

W weekend będzie nieco chłodniej. W sobotę maksymalna temperatura wyniesie 20-21 stopni i możliwe będą przelotne deszcze, a w niedzielę – maksymalna temperatura wyniesie 19-20 stopni i nie będzie padać.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.