PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń uruchomił własny Geoportal

  • PAP    14 grudnia 2010 - 12:48
Toruń uruchomił własny Geoportal

Serwis mapowy Geoportal uruchomiono na stronie internetowej Urzędu Miasta Torunia. Aplikacja pozwala - bez konieczności wizyty w urzędzie - ustalić np. położenie obiektu, budynku, adres, numer działki czy jej powierzchnię.
- Platforma komunikacyjna powstała na bazie zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Jest pierwszym portalem internetowym tego typu wśród dużych miast województwa kujawsko-pomorskiego - podkreślił Dariusz Adamczyk, dyrektor wydziału geodezji i kartografii toruńskiego urzędu.

Geoportal pozwala na ustalenie położenia obiektu, adresu, numeru działki ewidencyjnej czy powierzchni działki. Dodatkowo są na nim wyrysowane zasięgi planów zagospodarowania przestrzennego oraz mapy tematyczne dotyczące struktury własności w Toruniu, klasyfikacji gleboznawczej, użytkowania terenu, wysokości budynków. Przeglądarka internetowa pozwala wyszukiwać działki oraz - korzystając z legendy - wybiórczo uzyskiwać potrzebne informacje.

Nowy serwis, którego stworzenie kosztowało 30 tys. zł, będzie pomocny przy wypełnianiu różnego rodzaju dokumentów, np. formularzy dotyczących podatku od nieruchomości, wniosków dotyczących wypisów z planów miejscowych, decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o pozwoleniu na budowę oraz gospodarce nieruchomościami (przekształcenie użytkowania wieczystego, itd.) i planowaniu inwestycyjnym (m.in. mierzenie odległości od szkół, zakup działek).

- Do tej pory, aby uzyskać tego typu informacje, trzeba było udać się do wydziału geodezji i kartografii, a teraz będzie można je zdobyć nie ruszając się z domu. Głównymi odbiorcami będą geodeci, rzeczoznawcy majątkowi, pośrednicy nieruchomości, projektanci, deweloperzy, notariusze - dodał dyrektor Adamaczyk.

Jak podkreślają urzędnicy, w odróżnieniu od innych portali mapowych, takich jak Zumi czy Google, toruński Geoportal jest aktualizowany raz w tygodniu. W przyszłości planuje się go rozbudować o następne warstwy tematyczne, w pierwszej kolejności związane z ochroną środowiska.

Mapy ewidencyjne Torunia zostały zgłoszone do Portalu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. W najbliższym czasie planuje się też możliwość podłączenia map do systemu Google oraz dołączenie nowej ortofotomapy w kwietniu 2011 roku.

Czytaj też:

Gra w miasto

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.