PARTNER PORTALU
  • BGK

Trójmiasto, Lublin i Płock liderami inteligentnych miast w Polsce

  • aw/wnp.pl    2 maja 2017 - 10:37
Trójmiasto, Lublin i Płock liderami inteligentnych miast w Polsce
Lublin wymieniany jest jako jedno z inteligentnych miast (Wikimedia Commons/Marcin Białek)

Miasta chcą być bardziej przyjazne dla mieszkańców i ułatwiać im życie. Zarządcy miast chcą natomiast efektywniej nimi zarządzać. To, w czym dokonuje się najbardziej wyraźna zmiana to narzędzia, w szczególności narzędzia technologiczne, które dają zarządcom i mieszkańcom nowe możliwości. Prym widą Lublin, Płock oraz Trójmiasto
- W Polsce jest kilka miast, które zdecydowanie bardziej stawiają na wykorzystanie inteligentnych technologii. Warto zwrócić uwagę na Trójmiasto, Lublin czy Płock, które inwestują w inteligentny system zarządzania ruchem - mówi Jacek Łukaszewski, prezes Klastra Polska, Czechy, Słowacja w Schneider Electric, prezes Schneider Electric Polska, gość nadchodzącego Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 Jak dodaje nie każde miasto ma takie same potrzeby.

- W chwili obecnej tworzenie inteligentnego miasta skupia się na wyodrębnieniu rzeczywistych problemów, z którymi zmaga się dane miasto i rozwiązaniu ich. Temu właśnie służyć mają technologie. Wykorzystanie ich wymaga jednak strategicznego podejścia, unifikacji wielu polityk miasta w różnych obszarach oraz dobrego doradztwa w zakresie technologii, z których dane miasto powinno korzystać- mówi Łukaszewski.

Podkreśla, że inteligentne miasta coraz częściej będą bazować na rozwiązaniach opartych o Internet rzeczy.

- Będą to, a w zasadzie już są, różnego rodzaju aplikacje zarządzające procesami w energetyce, wodociągach, budynkach czy usługach publicznych. Do tego dochodzi analiza danych, którą realizują wspomniane aplikacje. Pozwala ona na dostarczanie danych o funkcjonowaniu różnych obszarów miasta, wyciąganiu wniosków i wprowadzaniu odpowiednich zmian np. w sposobie zarządzania oświetleniem ulicznym w miastach- wymienia.

Więcej czytaj na wnp.pl

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.