PARTNER PORTALU
  • BGK

Trwają konsultacje dotyczące CRIP

  • bad    21 stycznia 2014 - 18:28
Trwają konsultacje dotyczące CRIP

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zaprasza do konsultacji projektu rozporządzenia w sprawie zasobu informacyjnego przeznaczonego do udostępniania w Centralnym Repozytorium Informacji Publicznej (CRIP).
Rozporządzenie wskazuje instytucjom publicznym, jaki zasób informacyjny mają udostępniać w CRIP, jak mają go opracować, aby ponowne wykorzystywanie było jak najłatwiejsze. Określa też terminy pierwszego udostępnienia zasobu w CRIP i częstotliwość aktualizowania.

Projekt dostępny jest na BIP oraz na stronie mamzdanie.org.pl. Na uwagi MAC czeka do 31 stycznia 2014 r.

MAC przypomina, że w większości przypadków instytucje publiczne będą przekazywać do Repozytorium jedynie metadane opisujące zasób informacyjny. Sam zasób będą udostępniać we własnym systemie teleinformatycznym. Takie podejście ułatwi wyszukiwanie zasobów przez CRIP, a także pozwoli uniknąć sytuacji, że ten sam zasób przechowywany będzie w kilku miejscach. Mniejsze będą też koszty budowy i utrzymania CRIP.

W niektórych przypadkach, m.in. jeśli instytucja nie ma własnego systemu teleinformatycznego ze względu na wymogi bezpieczeństwa stosowane w danym systemie teleinformatycznym, będzie można przekazać do CRIP zarówno metadane, jak i sam zasób.

Dodatkowe wymagania techniczne opracowania zasobu informacyjnego oraz dodatkowy zestaw elementów metadanych opisujących jego strukturę są określane po to, by ponowne wykorzystywanie zasobu informacyjnego było jak najłatwiejsze. Chodzi tu m.in. o udostępnianie zasobu informacyjnego w odpowiednim formacie oraz opisywanie go dodatkowymi metadanymi, innymi niż te opisane w ogólnym rozporządzeniu dot. CRIP.

Zasób informacyjny poszczególnych instytucji publicznych jest w różnym stopniu przygotowany do udostępnienia w CRIP i konieczne jest jego dostosowanie, a dokumenty aktualizowane są w różnych odstępach czasu (miesięcznym, rocznym). Dlatego dla poszczególnych instytucji wskazane zostały różne terminy pierwszego udostępnienia zasobu oraz częstotliwość aktualizowania.

Projekt rozporządzenia w multimediach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: