PARTNER PORTALU
  • BGK

Trwają polsko-ukraińskie warsztaty o e-administracji

  • bad    15 kwietnia 2014 - 20:50
Trwają polsko-ukraińskie warsztaty o e-administracji

Funkcjonowanie e-administracji, ochrona danych osobowych oraz dostęp do informacji publicznej, to tematy dwudniowych warsztatów organizowanych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji dla Grupy roboczej ds. rozwoju e-urzędu przy wicepremierze Ukrainy, które odbywają się w Warszawie w dniach 15-16 kwietnia.
Przedstawiciele ukraińskiej administracji chcą poznać polskie doświadczenia z e-administracją po to, by wykorzystać je w tworzenia modelu ukraińskiego e-rządu.

- Czy cyfryzacja jest ważna? Tak, bo pozwala stworzyć administrację przyjazną dla obywatela. Administracja przyjazna to znaczy taka, gdzie obywatel może prosto i szybko załatwić swoje sprawy, a część spraw urząd załatwia za obywatela - powiedział zebranym wiceminister Roman Dmowski, podsekretarz stanu odpowiadający w MAC za e-administrację.

Minister podkreślał, jak ważny jest cyfrowy urząd z elektronicznym obiegiem dokumentów, gdzie urzędy kontaktują się miedzy sobą drogą elektroniczną. Ważne jest też budowanie dostępu do rejestrów centralnych, bo dzięki temu obywatele nie muszą przynosić do urzędu dokumentów potwierdzających to, co już w rejestrach jest zapisane. Wreszcie, ważny jest dostęp do usług przez internet - dzięki temu część spraw obywatel sam może załatwiać elektronicznie, część - systemy same mogą załatwić za obywatela (mogą np. zainicjować wymianę dokumentu, którego ważność się kończy).

- Chcemy się z podzielić z państwem naszymi doświadczeniami w budowie e-administracji, a także chcemy opowiedzieć o problemach, które związane są z wdrażaniem tego typu usług. Mam nadzieję, że nasze doświadczenia okażą się przydatne - powiedział wiceszef MAC.

Program „Study Tours to Poland", w ramach którego odbywają się warsztaty, jest koordynowany przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.