PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzaskowski: od samorządów zależy rozwój sieci szerokopasmowej

  • bad    26 lutego 2014 - 18:05
Trzaskowski: od samorządów zależy rozwój sieci szerokopasmowej

Znaczenie współpracy rządu i samorządów w procesie informatyzacji i rozwoju kompetencji cyfrowych obywateli podkreślił podczas posiedzenia KWRiST Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji.
Jego zdaniem w nowej perspektywie finansowej pieniądze będą trudniejsze do wydania.

- Głównie dlatego, że będą przypisane do jednego projektu i trudniej będzie je przesuwać pomiędzy projektami. Środki mogą też wypaść z polskiej koperty, co wiąże się z niebezpieczeństwem, że ich nie wykorzystamy - wyjaśnił minister administracji i cyfryzacji.

Dlatego zdaniem ministra do wyboru projektów w kolejnej perspektywie finansowej trzeba się dobrze przygotować.

- Kluczowe jest tu współdziałanie rządu z samorządami - podkreślił.

Rafał Trzaskowski zaznaczył, że w procesie rozwoju sieci szerokopasmowych jst są bardzo ważne, to one decydują o przyspieszeniu lub opóźnieniu wydania decyzji.

Zdaniem Trzaskowskiego Polska jest największym w Europie placem budowy infrastruktury w sieć szerokopasmową. Na koniec 2013 roku w jej zasięgu było 17 mln Polaków. Zgodnie z planami MAC do końca 2014 roku ma ich być 19 mln.

Wśród zadań resortu na rok bieżący minister wymienił zmianę funkcjonalności ePUAP, wyodrębnienie profilu zaufanego w celu utworzenia jednego dostępu do różnych usług.

MAC chce stworzyć jeden portal, który będzie odsyłał do wszystkich, nawzajem widzących się, usług. Będzie też jeden kod dostępu. Resort planuje ponadto, by do urzędów możliwe było dostarczenie skanów zamiast papierowych dokumentów.

- Projekty powinny być bardziej dojrzałe, bo zdarza się, że mamy usługę, ale nie może być ona w 100 proc. załatwiona drogą elektroniczną, trzeba udać się do urzędu. Przykładem jest PIT. Skomplikowanie formularza odstrasza obywateli - powiedział Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski dodał, że niezwykle ważny jest rozwój kompetencji cyfrowych obywateli. Jak wyjaśniał można całą sferę usług przenieść do internetu, ale jeśli obywatele nie będą umieli z tego skorzystać, to nic to nie da.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.