PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzaskowski: uruchomimy nowe usługi online

  • PAP    27 sierpnia 2014 - 14:08
Trzaskowski: uruchomimy nowe usługi online

Możliwość załatwienia jak największej liczby spraw za pośrednictwem internetu, podnoszenie kompetencji cyfrowych, a także rozwój infrastruktury szerokopasmowego internetu - zapowiedział minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski w środę w Sejmie.
Szef resortu przedstawił pięć priorytetów, które w najbliższym czasie będzie realizować Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji."Administracja jak najbliżej obywatela tak, aby każdy mógł załatwić jak najwięcej kwestii, nie wychodząc z domu, za pośrednictwem internetu" - mówił Trzaskowski.

Dodał, że zostaną uruchomione nowe usługi online.

"We współpracy z innymi ministerstwami drogą elektroniczną udostępnimy szereg nowych usług, nowych udoskonalonych usług np. zaświadczenia o służbie wojskowej, o niekaralności, informacje dotyczące wyborów, podstawowe usługi zdrowotne, nowe usługi dla przedsiębiorców, rejestracja spółek itd." - wyliczał minister.

Jak zaznaczył, "będą one dostępne za pomocą internetu na jednej ulepszonej platformie i co najważniejsze, za pomocą jednego systemu weryfikacji takiego swoistego PIN-u". "Wreszcie obywatel będzie mógł za pomocą jednego systemu logować się do wszystkich tych systemów" - zapowiedział Trzaskowski.

Obecnie kontakt z administracją publiczną drogą elektroniczną odbywa się za pośrednictwem elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Za jej pośrednictwem można m.in. założyć firmę (poprzez platformę CEIDG.gov.pl), sprawdzić lub opłacić składki ZUS, jak również zweryfikować dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Docelowo ePUAP ma współpracować z innymi systemami centralnymi i regionalnymi, dzięki czemu zawierać będzie spójną listę wszystkich dostępnych usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną (nie tylko tych realizowanych przez ePUAP) oraz umożliwiać ich efektywne wyszukiwanie. Trzaskowski zapowiadał wcześniej, że nowa wersja ePUAP ma być dostępna pod koniec tego roku.

Czytaj też: Pierwszy sprawdzian i od razu kompromitacja ePUAP

Szef resortu cyfryzacji przypomniał w Sejmie, że MAC rozwija stronę danepubliczne.gov.pl, na której dostępne będą wszystkie dane opracowane za pieniądze publiczne. "Dzięki temu będzie można tworzyć mnóstwo aplikacji, co przyczyni się do rozwoju gospodarki internetowej" - dodał.

Portal danepubliczne.gov.pl uruchomiono pod koniec maja br. Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej na portalu (w ustawie nazwany jest CRIP - Centralne Repozytorium Informacji Publicznej) mają być umieszczane informacje publiczne o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie i rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Mogą to być wszelkie jawne informacje w postaci cyfrowej, które ze względu na sposób przechowywania i udostępniania (format i standard) pozwalają na ponowne wykorzystywanie.

Zasoby portalu podzielono na 9 kategorii: administracja publiczna, budżet i finanse publiczne, biznes i gospodarka, nauka i oświata, praca i pomoc społeczna, społeczeństwo, sport i turystyka, rolnictwo, środowisko.

Czytaj też: Nowy sposób udostępniania informacji publicznych×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.